Homoroade: populație și statistici
Homoroade are o populație de 1.728 (2026), pe o suprafață de 105,7 km², cu o densitate a populației de 16,3 loc./km². Se află pe locul 2.567 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.728
- 105,7 km²
- 16 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Homoroade ocupă locul 58 (număr de localități: 65).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 72,9 m³ în Homoroade, față de o medie de 27,5 m³ în județul Satu Mare și 39,9 m³ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 28,9 ‰ în Homoroade, față de o medie de 12,9 ‰ în județul Satu Mare și 18,5 ‰ la nivel național.
Homoroade: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Homoroade în cifre
Unde se află Homoroade?
Populația din Homoroade în timp
Populația localității Homoroade a fost de 1.828 în 2016 și de 1.728 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.724 |
| 2022 | 1.696 |
| 2023 | 1.709 |
| 2024 | 1.715 |
| 2025 | 1.726 |
| 2026 | 1.728 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Satu Mare pentru „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Satu Mare pentru „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.807.
- Densitatea populației sale este de 5,6 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Homoroade
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Homoroade | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 28,9 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 260 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.400 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 542 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Homoroade | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 16,55 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 273 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 981 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.478 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 567,7 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 788 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,5 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.095 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Homoroade | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 39,9 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 862 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,31 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.401 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Homoroade | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,2% | 2,4% | 2,3% | pe locul 1.157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Homoroade | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 322 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 972 ‰ | 569 ‰ | 200 ‰ | pe locul 229 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 10,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 923 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Homoroade | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 72,9 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 165 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Homoroade | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.225 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 828 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Homoroade | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 111 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 918 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,8 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 621 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Homoroade
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 20,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit23 · 14,2%
- Transport și depozitare20 · 12,3%
- Hoteluri și restaurante13 · 8,0%
- Industria prelucrătoare12 · 7,4%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 7,4%
- Construcții11 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 14,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 12,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 9,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 7,4%
- Lucrări speciale de construcții11 · 6,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi11 · 6,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 5,6%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 4,9%
- Construcții de clădiri7 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Homoroade?
Populația localității Homoroade este de 1.728 (2026), pe locul 2.567 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Homoroade?
Homoroade are o suprafață de 105,7 km², cu o densitate a populației de 16 loc./km².
Populația din Homoroade crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Homoroade a trecut de la 1.828 la 1.728, adică o variație de −5,5%.
Unde se află Homoroade?
Homoroade se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,633, longitudine 23,067.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Homoroade?
În Homoroade, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 72,9 m³ (2025), pe locul 165 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Homoroade?
În Homoroade, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 28,9 ‰ (2025), pe locul 260 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Homoroade?
Cele mai apropiate de Homoroade sunt: Viile Satu Mare (9,0 km), Valea Vinului (10 km), Băița de sub Codru (11 km), Bârsău (12 km), Socond (13 km).