Hartă de localizare: Supur
Localitate · Satu Mare

Supur: populație și statistici

Supur are o populație de 4.002 (2026), pe o suprafață de 121,4 km², cu o densitate a populației de 33,0 loc./km². Se află pe locul 1.083 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,8% între 2016 și 2026.

  • Populație: 4.002
  • 121,4 km²
  • 33 loc./km²

Puncte-cheie

Clasament în județul Satu Mare după populație: Supur ocupă locul 24 (număr de localități: 65).

Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 163 ‰ în Supur, față de o medie de 138 ‰ în județul Satu Mare și 163 ‰ la nivel național.

Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,50 ‰ în Supur, față de o medie de 2,34 ‰ în județul Satu Mare și 1,87 ‰ la nivel național.

Supur: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 36).

Supur în cifre

Populație (după domiciliu)
4.002
pe locul 1.083 din 3.181
−4,8%în ultimii 10 ani
2016–2026
Densitatea populației
33loc./km²
pe locul 2.242 din 3.163
Suprafață
121km²
pe locul 383 din 3.181
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori
163‰
pe locul 250 din 3.158
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori
0,50‰
pe locul 2.147 din 2.438
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori
18,2‰
pe locul 2.573 din 3.163
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă
0,9%
pe locul 2.534 din 3.163

Unde se află Supur?

Populația din Supur în timp

4.0004.1004.2004.300201620182020202220242026
Populație, 2016–2026

Populația localității Supur a fost de 4.204 în 2016 și de 4.002 în 2026.

AnPopulație (după domiciliu)
20214.098
20224.055
20234.060
20244.086
20254.029
20264.002

Știați că?

Toți indicatorii pentru Supur

Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.

SupurMediana naționalăTreceți cursorul peste o bară sau atingeți-o pentru a vedea ce reprezintă.

Populație

IndicatorSupurSatu MareNaționalPoziție?Loc
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025)16,2 ‰12,9 ‰16,0 ‰pe locul 1.531 din 3.163
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025)18,2 ‰14,6 ‰17,3 ‰pe locul 1.317 din 3.163
Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025)8,7 ‰6,4 ‰6,9 ‰pe locul 812 din 3.157
Decese la 1 000 de locuitori (2025)14,5 ‰10,5 ‰13,0 ‰pe locul 1.176 din 3.163

Locuințe

IndicatorSupurSatu MareNaționalPoziție?Loc
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025)10,69 km5,74 km7,67 kmpe locul 799 din 2.728
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025)0,50 ‰2,34 ‰1,53 ‰pe locul 2.147 din 2.438
Locuințe existente (2025)1.907158.67210.177.161pe locul 1.054 din 3.181
Locuințe la 1 000 de locuitori (2025)476,5 ‰422,7 ‰484,8 ‰pe locul 1.691 din 3.163
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025)42,5 m²55,3 m²50,3 m²pe locul 2.495 din 3.163

Economie

IndicatorSupurSatu MareNaționalPoziție?Loc
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026)18,2 ‰44,1 ‰29,4 ‰pe locul 2.573 din 3.163
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026)1,75 ‰2,61 ‰2,10 ‰pe locul 1.893 din 3.163

Piața muncii

IndicatorSupurSatu MareNaționalPoziție?Loc
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024)97 ‰213 ‰71 ‰pe locul 1.064 din 3.163
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026)0,9%2,4%2,3%pe locul 2.534 din 3.163

Mediu

IndicatorSupurSatu MareNaționalPoziție?Loc
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025)22,7 m³27,5 m³27,2 m³pe locul 1.610 din 2.656

Sănătate

IndicatorSupurSatu MareNaționalPoziție?Loc
Medici la 1 000 de locuitori (2024)0,50 ‰1,79 ‰0,52 ‰pe locul 1.496 din 2.833
Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024)0,50 ‰0,49 ‰0,46 ‰pe locul 1.171 din 2.807
Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024)0,50 ‰0,80 ‰0,47 ‰pe locul 1.007 din 2.248

Educație

IndicatorSupurSatu MareNaționalPoziție?Loc
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025)163 ‰138 ‰91 ‰pe locul 250 din 3.158
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025)5,0 la 10 000 loc.3,4 la 10 000 loc.3,6 la 10 000 loc.pe locul 867 din 3.122

Societăți pe activități economice: Supur

Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.

Pe secțiune de activitate

Cele mai frecvente activități

Întrebări frecvente

Care este populația din Supur?

Populația localității Supur este de 4.002 (2026), pe locul 1.083 dintre localități (3.181 în total).

Cât de mare este Supur?

Supur are o suprafață de 121,4 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².

Populația din Supur crește?

Între 2016 și 2026, populația localității Supur a trecut de la 4.204 la 4.002, adică o variație de −4,8%.

Unde se află Supur?

Supur se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,469, longitudine 22,815.

Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Supur?

În Supur, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 163 ‰ (2025), pe locul 250 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.

Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Supur?

În Supur, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,50 ‰ (2025), pe locul 2.147 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.

Care localități se învecinează cu Supur?

Cele mai apropiate de Supur sunt: Acâș (8,3 km), Chieșd (9,6 km), Bogdand (10 km), Săcășeni (10 km), Beltiug (11 km).