Gherța Mică: populație și statistici
Gherța Mică are o populație de 3.854 (2026), pe o suprafață de 38,9 km², cu o densitate a populației de 99,1 loc./km². Se află pe locul 1.133 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.854
- 38,9 km²
- 99 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Gherța Mică ocupă locul 26 (număr de localități: 65).
Decese la 1 000 de locuitori: 4,4 ‰ în Gherța Mică, față de o medie de 10,5 ‰ în județul Satu Mare și 11,1 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 294,2 ‰ în Gherța Mică, față de o medie de 422,7 ‰ în județul Satu Mare și 470,2 ‰ la nivel național.
Gherța Mică: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 56).
Gherța Mică în cifre
Unde se află Gherța Mică?
Populația din Gherța Mică în timp
Populația localității Gherța Mică a fost de 3.705 în 2016 și de 3.854 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.800 |
| 2022 | 3.818 |
| 2023 | 3.820 |
| 2024 | 3.802 |
| 2025 | 3.823 |
| 2026 | 3.854 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.448.
- Cea mai apropiată localitate este Călinești-Oaș, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Turț (populație: 8.344), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gherța Mică
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gherța Mică | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.308 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.114 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.147 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gherța Mică | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,30 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.221 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,78 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.864 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.134 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.200 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 294,2 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.128 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,0 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 161 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Gherța Mică | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,7 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.810 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,52 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.902 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gherța Mică | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 2,4% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gherța Mică | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 39,7 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 686 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,30 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 283 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gherța Mică | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.575 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.489 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.830 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gherța Mică | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gherța Mică
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții61 · 26,0%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor56 · 23,8%
- Industria prelucrătoare29 · 12,3%
- Transport și depozitare19 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 5,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 5,1%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 4,7%
- Hoteluri și restaurante8 · 3,4%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții56 · 23,8%
- Construcții de clădiri52 · 22,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 15,3%
- Lucrări de geniu civil30 · 12,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 7,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi11 · 4,7%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora10 · 4,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 3,4%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gherța Mică?
Populația localității Gherța Mică este de 3.854 (2026), pe locul 1.133 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gherța Mică?
Gherța Mică are o suprafață de 38,9 km², cu o densitate a populației de 99 loc./km².
Populația din Gherța Mică crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gherța Mică a trecut de la 3.705 la 3.854, adică o variație de +4,0%.
Unde se află Gherța Mică?
Gherța Mică se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,944, longitudine 23,220.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gherța Mică?
În Gherța Mică, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 4,4 ‰ (2025), pe locul 3.147 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gherța Mică?
În Gherța Mică, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 294,2 ‰ (2025), pe locul 3.128 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Gherța Mică?
Cele mai apropiate de Gherța Mică sunt: Călinești-Oaș (4,4 km), Turț (5,5 km), Târșolț (8,6 km), Cămărzana (9,8 km), Turulung (10 km).