Micula: populație și statistici
Micula are o populație de 4.188 (2026), pe o suprafață de 37,7 km², cu o densitate a populației de 111 loc./km². Se află pe locul 1.002 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.188
- 37,7 km²
- 111 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Micula ocupă locul 19 (număr de localități: 65).
Decese la 1 000 de locuitori: 6,9 ‰ în Micula, față de o medie de 10,5 ‰ în județul Satu Mare și 11,1 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 352,9 ‰ în Micula, față de o medie de 422,7 ‰ în județul Satu Mare și 470,2 ‰ la nivel național.
Micula: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Micula în cifre
Unde se află Micula?
Populația din Micula în timp
Populația localității Micula a fost de 4.166 în 2016 și de 4.188 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.167 |
| 2022 | 4.165 |
| 2023 | 4.154 |
| 2024 | 4.192 |
| 2025 | 4.204 |
| 2026 | 4.188 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.283.
- Cea mai apropiată localitate este Agriș, la 4,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Lazuri (populație: 6.587), la 5,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Micula
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Micula | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.491 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.819 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.054 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Micula | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,09 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.492 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,87 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 602 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.478 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 1.576 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 352,9 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.001 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,8 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.988 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,58 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 301 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Micula | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,2 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.137 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,96 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.588 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Micula | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 30 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,3% | 2,4% | 2,3% | pe locul 1.123 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Micula | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,8 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.424 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,33 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 279 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Micula | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.626 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.552 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.063 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Micula | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.057 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Micula
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor49 · 22,6%
- Construcții39 · 18,0%
- Transport și depozitare26 · 12,0%
- Industria prelucrătoare23 · 10,6%
- Hoteluri și restaurante15 · 6,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 6,0%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 5,5%
- Alte activități de servicii10 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 17,5%
- Construcții de clădiri35 · 16,1%
- Lucrări speciale de construcții34 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 13,8%
- Lucrări de geniu civil25 · 11,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 10,1%
- Fabricarea produselor alimentare15 · 6,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 6,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 5,5%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice8 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Micula?
Populația localității Micula este de 4.188 (2026), pe locul 1.002 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Micula?
Micula are o suprafață de 37,7 km², cu o densitate a populației de 111 loc./km².
Populația din Micula crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Micula a trecut de la 4.166 la 4.188, adică o variație de +0,5%.
Unde se află Micula?
Micula se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,896, longitudine 22,954.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Micula?
În Micula, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 6,9 ‰ (2025), pe locul 3.054 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Micula?
În Micula, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 352,9 ‰ (2025), pe locul 3.001 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Micula?
Cele mai apropiate de Micula sunt: Agriș (4,3 km), Lazuri (5,2 km), Botiz (6,7 km), Porumbești (9,6 km), Turulung (10 km).