Vama (Satu Mare): populație și statistici
Vama are o populație de 4.087 (2026), pe o suprafață de 51,1 km², cu o densitate a populației de 80,0 loc./km². Se află pe locul 1.048 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.087
- 51,1 km²
- 80 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Vama ocupă locul 23 (număr de localități: 65).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,3 ‰ în Vama, față de o medie de 14,6 ‰ în județul Satu Mare și 20,1 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,24 ‰ în Vama, față de o medie de 1,79 ‰ în județul Satu Mare și 3,53 ‰ la nivel național.
Vama: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 57).
Vama în cifre
Unde se află Vama?
Populația din Vama în timp
Populația localității Vama a fost de 4.102 în 2016 și de 4.087 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.075 |
| 2022 | 4.064 |
| 2023 | 4.077 |
| 2024 | 4.085 |
| 2025 | 4.080 |
| 2026 | 4.087 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.151.
- Cea mai apropiată localitate este Racșa, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Negrești-Oaș (populație: 16.175), la 5,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vama
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vama | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.256 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.987 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.906 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vama | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,63 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.889 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,49 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.155 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.512 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 1.515 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 370,0 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.912 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,2 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 361 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,49 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.564 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Vama | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,85 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 327 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 138 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 789 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Vama | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,0 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.078 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,91 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 526 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vama | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vama | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,0 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 342 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 906 ‰ | 569 ‰ | 200 ‰ | pe locul 242 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 10,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 772 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vama | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,2 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.449 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,96 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 1.350 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vama | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.626 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.552 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.872 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vama | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 69 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.500 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vama
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor72 · 19,5%
- Construcții59 · 16,0%
- Transport și depozitare38 · 10,3%
- Industria prelucrătoare30 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport26 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice24 · 6,5%
- Alte activități de servicii21 · 5,7%
- Hoteluri și restaurante20 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții57 · 15,4%
- Construcții de clădiri47 · 12,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor46 · 12,5%
- Lucrări de geniu civil41 · 11,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 9,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte35 · 9,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 4,3%
- Silvicultură și exploatare forestieră15 · 4,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 4,1%
- Alte activități de servicii personale14 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vama?
Populația localității Vama este de 4.087 (2026), pe locul 1.048 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vama?
Vama are o suprafață de 51,1 km², cu o densitate a populației de 80 loc./km².
Populația din Vama crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vama a trecut de la 4.102 la 4.087, adică o variație de −0,4%.
Unde se află Vama?
Vama se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,821, longitudine 23,405.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vama?
În Vama, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,3 ‰ (2025), pe locul 2.987 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vama?
În Vama, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,24 ‰ (2024), pe locul 2.626 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Vama?
Cele mai apropiate de Vama sunt: Racșa (5,2 km), Negrești-Oaș (5,6 km), Orașu Nou (8,5 km), Cicârlău (9,1 km), Seini (12 km).