Andrid: populație și statistici
Andrid are o populație de 2.655 (2026), pe o suprafață de 62,4 km², cu o densitate a populației de 42,5 loc./km². Se află pe locul 1.804 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −0,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.655
- 62,4 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Andrid ocupă locul 42 (număr de localități: 65).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,5 ‰ în Andrid, față de o medie de 12,9 ‰ în județul Satu Mare și 18,5 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 11,5% în Andrid, față de o medie de 2,4% în județul Satu Mare și 2,0% la nivel național.
Andrid: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe (număr de societăți: 15).
Andrid în cifre
Unde se află Andrid?
localități vecine
- Pir8,2 km · 1.520
- Pișcolt8,7 km · 3.003
- Petrești8,8 km · 1.873
- Santău9,2 km · 2.481
- Sălacea9,7 km · 3.020
- Tiream9,7 km · 2.375
- Curtuișeni11 km · 3.827
- Săuca13 km · 1.614
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Andrid în timp
Populația localității Andrid a fost de 2.680 în 2016 și de 2.655 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.663 |
| 2022 | 2.640 |
| 2023 | 2.649 |
| 2024 | 2.642 |
| 2025 | 2.674 |
| 2026 | 2.655 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.741.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Pir, la 8,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Valea lui Mihai (populație: 10.325), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Andrid
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Andrid | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.072 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.965 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Andrid | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,05 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 629 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,13 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.526 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.135 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.197 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 427,5 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.328 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,0 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.632 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,38 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.687 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Andrid | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,3 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.649 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,51 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.140 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Andrid | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 42 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.529 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 11,5% | 2,4% | 2,3% | pe locul 154 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Andrid | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,3 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 786 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,76 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 546 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Andrid | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.411 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Andrid | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 125 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 618 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Andrid
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 18,9%
- Transport și depozitare17 · 18,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 16,7%
- Industria prelucrătoare9 · 10,0%
- Construcții8 · 8,9%
- Hoteluri și restaurante8 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 5,6%
- Alte activități de servicii4 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 16,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 16,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 13,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 11,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 10,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 8,9%
- Lucrări speciale de construcții7 · 7,8%
- Construcții de clădiri6 · 6,7%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 4,4%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații4 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Andrid?
Populația localității Andrid este de 2.655 (2026), pe locul 1.804 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Andrid?
Andrid are o suprafață de 62,4 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Andrid crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Andrid a trecut de la 2.680 la 2.655, adică o variație de −0,9%.
Unde se află Andrid?
Andrid se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,523, longitudine 22,354.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Andrid?
În Andrid, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,5 ‰ (2025), pe locul 3.072 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Andrid?
În Andrid, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 11,5% (2026), pe locul 154 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Andrid?
Cele mai apropiate de Andrid sunt: Pir (8,2 km), Pișcolt (8,7 km), Petrești (8,8 km), Santău (9,2 km), Sălacea (9,7 km).