Cehal: populație și statistici
Cehal are o populație de 1.366 (2026), pe o suprafață de 65,5 km², cu o densitate a populației de 20,8 loc./km². Se află pe locul 2.828 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −17,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.366
- 65,5 km²
- 21 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Cehal ocupă locul 62 (număr de localități: 65).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 3,7 ‰ în Cehal, față de o medie de 6,4 ‰ în județul Satu Mare și 6,7 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 8,9% în Cehal, față de o medie de 2,4% în județul Satu Mare și 2,0% la nivel național.
Cehal: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 8).
Cehal în cifre
Unde se află Cehal?
localități vecine
- Boianu Mare5,4 km · 1.163
- Balc9,0 km · 3.099
- Bobota9,2 km · 3.672
- Tășnad9,6 km · 8.840
- Săcășeni9,7 km · 1.165
- Camăr10 km · 1.620
- Săuca11 km · 1.614
- Viișoara11 km · 1.251
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Cehal în timp
Populația localității Cehal a fost de 1.645 în 2016 și de 1.366 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.501 |
| 2022 | 1.469 |
| 2023 | 1.427 |
| 2024 | 1.400 |
| 2025 | 1.372 |
| 2026 | 1.366 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.178.
- Densitatea populației sale este de 4,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Boianu Mare, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Balc (populație: 3.099), la 9,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cehal
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cehal | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 648 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.247 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,7 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.930 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 838 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cehal | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,59 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.614 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 742 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.874 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 543,2 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 976 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,1 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.720 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Cehal | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,0 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.500 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,20 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.489 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cehal | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,9% | 2,4% | 2,3% | pe locul 273 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cehal | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,6 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 816 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,12 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 639 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cehal | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,73 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 827 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,73 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 418 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,73 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 508 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cehal | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,3 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 346 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cehal
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor12 · 29,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 14,6%
- Hoteluri și restaurante5 · 12,2%
- Transport și depozitare4 · 9,8%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 9,8%
- Arte, spectacole și activități recreative3 · 7,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 19,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 14,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor6 · 14,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte4 · 9,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 9,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi3 · 7,3%
- Activități sportive, de agrement și recreative3 · 7,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cehal?
Populația localității Cehal este de 1.366 (2026), pe locul 2.828 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cehal?
Cehal are o suprafață de 65,5 km², cu o densitate a populației de 21 loc./km².
Populația din Cehal crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cehal a trecut de la 1.645 la 1.366, adică o variație de −17,0%.
Unde se află Cehal?
Cehal se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,391, longitudine 22,592.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cehal?
În Cehal, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 3,7 ‰ (2025), pe locul 2.930 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Cehal?
În Cehal, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 8,9% (2026), pe locul 273 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Cehal?
Cele mai apropiate de Cehal sunt: Boianu Mare (5,4 km), Balc (9,0 km), Bobota (9,2 km), Tășnad (9,6 km), Săcășeni (9,7 km).