Căpleni: populație și statistici
Căpleni are o populație de 3.139 (2026), pe o suprafață de 30,9 km², cu o densitate a populației de 102 loc./km². Se află pe locul 1.487 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.139
- 30,9 km²
- 102 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Căpleni ocupă locul 34 (număr de localități: 65).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 7,6 ‰ în Căpleni, față de o medie de 14,6 ‰ în județul Satu Mare și 20,1 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 314,1 ‰ în Căpleni, față de o medie de 422,7 ‰ în județul Satu Mare și 470,2 ‰ la nivel național.
Căpleni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 27).
Căpleni în cifre
Unde se află Căpleni?
localități vecine
- Cămin3,2 km · 1.336
- Moftin5,9 km · 4.372
- Berveni5,9 km · 3.442
- Carei7,0 km · 22.848
- Doba11 km · 3.022
- Urziceni12 km · 1.461
- Foieni14 km · 1.897
- Terebești15 km · 2.101
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Căpleni în timp
Populația localității Căpleni a fost de 3.224 în 2016 și de 3.139 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.187 |
| 2022 | 3.168 |
| 2023 | 3.169 |
| 2024 | 3.150 |
| 2025 | 3.135 |
| 2026 | 3.139 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.333.
- Cea mai apropiată localitate este Cămin, la 3,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Carei (populație: 22.848), la 7,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Căpleni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Căpleni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,2 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.903 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.128 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Căpleni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,47 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 2.353 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,96 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.674 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 986 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.466 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 314,1 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.110 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,1 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 499 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,64 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.421 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Căpleni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,82 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 765 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 182 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 689 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Căpleni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,3 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.126 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,59 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.059 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Căpleni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 42 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.529 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,2% | 2,4% | 2,3% | pe locul 860 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Căpleni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,7 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.132 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,08 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 840 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Căpleni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.055 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 634 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.620 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Căpleni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 79 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.090 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Căpleni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor40 · 25,0%
- Transport și depozitare30 · 18,8%
- Construcții18 · 11,2%
- Industria prelucrătoare16 · 10,0%
- Hoteluri și restaurante10 · 6,2%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 6,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 5,0%
- Alte activități de servicii8 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 16,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte26 · 16,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 13,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 13,1%
- Lucrări speciale de construcții17 · 10,6%
- Construcții de clădiri12 · 7,5%
- Fabricarea produselor alimentare10 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 6,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 5,0%
- Activități de închiriere și leasing8 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Căpleni?
Populația localității Căpleni este de 3.139 (2026), pe locul 1.487 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Căpleni?
Căpleni are o suprafață de 30,9 km², cu o densitate a populației de 102 loc./km².
Populația din Căpleni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Căpleni a trecut de la 3.224 la 3.139, adică o variație de −2,6%.
Unde se află Căpleni?
Căpleni se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,726, longitudine 22,547.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Căpleni?
În Căpleni, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,6 ‰ (2025), pe locul 3.128 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Căpleni?
În Căpleni, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 314,1 ‰ (2025), pe locul 3.110 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Căpleni?
Cele mai apropiate de Căpleni sunt: Cămin (3,2 km), Moftin (5,9 km), Berveni (5,9 km), Carei (7,0 km), Doba (11 km).