Pișcolt: populație și statistici
Pișcolt are o populație de 3.003 (2026), pe o suprafață de 71,1 km², cu o densitate a populației de 42,2 loc./km². Se află pe locul 1.585 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.003
- 71,1 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Pișcolt ocupă locul 38 (număr de localități: 65).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,7 ‰ în Pișcolt, față de o medie de 12,9 ‰ în județul Satu Mare și 18,5 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 32 ‰ în Pișcolt, față de o medie de 213 ‰ în județul Satu Mare și 252 ‰ la nivel național.
Pișcolt: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Pișcolt în cifre
Unde se află Pișcolt?
Populația din Pișcolt în timp
Populația localității Pișcolt a fost de 3.206 în 2016 și de 3.003 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.103 |
| 2022 | 3.096 |
| 2023 | 3.082 |
| 2024 | 3.042 |
| 2025 | 3.025 |
| 2026 | 3.003 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.958.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Curtuișeni, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Valea lui Mihai (populație: 10.325), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Pișcolt
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Pișcolt | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.053 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.565 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 812 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.225 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Pișcolt | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,99 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 906 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.192 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.082 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 396,9 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.699 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,2 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.200 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,33 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.727 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Pișcolt | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 2,80 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 849 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 92 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 875 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Pișcolt | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,6 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.534 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,00 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.553 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Pișcolt | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 32 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,7% | 2,4% | 2,3% | pe locul 577 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Pișcolt | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 44,0 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 540 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Pișcolt | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 599 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Pișcolt | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 137 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 465 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Pișcolt
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 25,0%
- Transport și depozitare24 · 16,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit16 · 10,8%
- Industria prelucrătoare13 · 8,8%
- Construcții10 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 6,1%
- Hoteluri și restaurante8 · 5,4%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 15,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 14,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 13,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 10,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 6,8%
- Lucrări speciale de construcții9 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 5,4%
- Fabricarea produselor alimentare7 · 4,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 4,1%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora5 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Pișcolt?
Populația localității Pișcolt este de 3.003 (2026), pe locul 1.585 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Pișcolt?
Pișcolt are o suprafață de 71,1 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Pișcolt crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Pișcolt a trecut de la 3.206 la 3.003, adică o variație de −6,3%.
Unde se află Pișcolt?
Pișcolt se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,580, longitudine 22,276.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pișcolt?
În Pișcolt, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,7 ‰ (2025), pe locul 3.053 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pișcolt?
În Pișcolt, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 32 ‰ (2024), pe locul 2.870 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Pișcolt?
Cele mai apropiate de Pișcolt sunt: Curtuișeni (5,4 km), Sanislău (6,6 km), Petrești (8,5 km), Andrid (8,7 km), Tiream (12 km).