Halmeu: populație și statistici
Halmeu are o populație de 5.164 (2026), pe o suprafață de 52,6 km², cu o densitate a populației de 98,1 loc./km². Se află pe locul 711 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.164
- 52,6 km²
- 98 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Halmeu ocupă locul 16 (număr de localități: 65).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 324,7 ‰ în Halmeu, față de o medie de 422,7 ‰ în județul Satu Mare și 470,2 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 6,0 ‰ în Halmeu, față de o medie de 10,5 ‰ în județul Satu Mare și 11,1 ‰ la nivel național.
Halmeu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 45).
Halmeu în cifre
Unde se află Halmeu?
localități vecine
- Turulung5,5 km · 4.321
- Porumbești6,4 km · 2.550
- Turț10 km · 8.344
- Bătarci11 km · 3.689
- Agriș11 km · 2.097
- Micula12 km · 4.188
- Gherța Mică13 km · 3.854
- Livada14 km · 7.138
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Halmeu în timp
Populația localității Halmeu a fost de 5.347 în 2016 și de 5.164 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.306 |
| 2022 | 5.301 |
| 2023 | 5.248 |
| 2024 | 5.185 |
| 2025 | 5.159 |
| 2026 | 5.164 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.374.
- Cea mai apropiată localitate este Turulung, la 5,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Turț (populație: 8.344), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Halmeu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Halmeu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.103 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.591 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 575 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.105 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Halmeu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,41 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.661 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,58 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.078 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.677 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 1.287 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 324,7 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.095 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,3 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.114 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Halmeu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,3 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.402 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,94 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.713 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Halmeu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 59 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.910 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Halmeu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 7,4 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.467 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Halmeu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.726 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.677 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 800 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Halmeu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 114 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 846 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Halmeu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor53 · 22,5%
- Construcții49 · 20,8%
- Transport și depozitare26 · 11,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 7,2%
- Industria prelucrătoare17 · 7,2%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 6,8%
- Hoteluri și restaurante14 · 5,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 5,9%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții45 · 19,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 16,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 14,8%
- Construcții de clădiri32 · 13,6%
- Lucrări de geniu civil29 · 12,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 9,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 5,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 3,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Halmeu?
Populația localității Halmeu este de 5.164 (2026), pe locul 711 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Halmeu?
Halmeu are o suprafață de 52,6 km², cu o densitate a populației de 98 loc./km².
Populația din Halmeu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Halmeu a trecut de la 5.347 la 5.164, adică o variație de −3,4%.
Unde se află Halmeu?
Halmeu se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,979, longitudine 23,056.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Halmeu?
În Halmeu, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 324,7 ‰ (2025), pe locul 3.095 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Halmeu?
În Halmeu, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 6,0 ‰ (2025), pe locul 3.105 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Halmeu?
Cele mai apropiate de Halmeu sunt: Turulung (5,5 km), Porumbești (6,4 km), Turț (10 km), Bătarci (11 km), Agriș (11 km).