Sanislău: populație și statistici
Sanislău are o populație de 3.679 (2026), pe o suprafață de 74,8 km², cu o densitate a populației de 49,2 loc./km². Se află pe locul 1.209 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.679
- 74,8 km²
- 49 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Sanislău ocupă locul 29 (număr de localități: 65).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,27 ‰ în Sanislău, față de o medie de 2,34 ‰ în județul Satu Mare și 1,87 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,27 ‰ în Sanislău, față de o medie de 1,79 ‰ în județul Satu Mare și 3,53 ‰ la nivel național.
Sanislău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 27).
Sanislău în cifre
Unde se află Sanislău?
Populația din Sanislău în timp
Populația localității Sanislău a fost de 3.759 în 2016 și de 3.679 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.670 |
| 2022 | 3.664 |
| 2023 | 3.666 |
| 2024 | 3.676 |
| 2025 | 3.666 |
| 2026 | 3.679 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.473.
- Cea mai apropiată localitate este Pișcolt, la 6,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Carei (populație: 22.848), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sanislău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sanislău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,9 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.392 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.777 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 513 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.885 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sanislău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,63 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.889 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.364 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.507 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 1.526 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 409,6 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.566 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,2 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.947 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.796 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sanislău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,2 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.573 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,63 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.016 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sanislău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 72 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.551 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,2% | 2,4% | 2,3% | pe locul 663 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Sanislău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,9 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.001 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Sanislău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 888 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sanislău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 91 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.569 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sanislău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 24,8%
- Transport și depozitare27 · 18,1%
- Construcții19 · 12,8%
- Industria prelucrătoare15 · 10,1%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 6,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 4,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 4,7%
- Alte activități de servicii7 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 18,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte27 · 18,1%
- Lucrări speciale de construcții18 · 12,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 11,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi11 · 7,4%
- Construcții de clădiri8 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil8 · 5,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 4,7%
- Fabricarea produselor alimentare7 · 4,7%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații6 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sanislău?
Populația localității Sanislău este de 3.679 (2026), pe locul 1.209 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sanislău?
Sanislău are o suprafață de 74,8 km², cu o densitate a populației de 49 loc./km².
Populația din Sanislău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sanislău a trecut de la 3.759 la 3.679, adică o variație de −2,1%.
Unde se află Sanislău?
Sanislău se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,639, longitudine 22,292.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sanislău?
În Sanislău, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,27 ‰ (2025), pe locul 2.364 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sanislău?
În Sanislău, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,27 ‰ (2024), pe locul 2.543 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Sanislău?
Cele mai apropiate de Sanislău sunt: Pișcolt (6,6 km), Ciumești (7,2 km), Petrești (8,3 km), Foieni (8,9 km), Curtuișeni (11 km).