Viile Satu Mare: populație și statistici
Viile Satu Mare are o populație de 4.114 (2026), pe o suprafață de 81,4 km², cu o densitate a populației de 50,5 loc./km². Se află pe locul 1.036 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +8,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.114
- 81,4 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Viile Satu Mare ocupă locul 22 (număr de localități: 65).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 13,61 ‰ în Viile Satu Mare, față de o medie de 2,34 ‰ în județul Satu Mare și 1,87 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,4% în Viile Satu Mare, față de o medie de 2,4% în județul Satu Mare și 2,0% la nivel național.
Viile Satu Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 73).
Viile Satu Mare în cifre
Unde se află Viile Satu Mare?
Populația din Viile Satu Mare în timp
Populația localității Viile Satu Mare a fost de 3.803 în 2016 și de 4.114 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.954 |
| 2022 | 3.930 |
| 2023 | 3.967 |
| 2024 | 3.994 |
| 2025 | 4.111 |
| 2026 | 4.114 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Satu Mare pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.406.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ardud (populație: 7.472), la 6,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Viile Satu Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Viile Satu Mare | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,5 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 405 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,1 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 426 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Viile Satu Mare | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,79 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 666 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 13,61 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 35 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.196 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 794 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 533,8 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.058 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,1 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.720 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Viile Satu Mare | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 54,9 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 367 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,10 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 257 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Viile Satu Mare | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 30 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Viile Satu Mare | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 55,4 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 328 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,59 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 731 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Viile Satu Mare | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Viile Satu Mare | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 90 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.609 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Viile Satu Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor108 · 21,8%
- Construcții59 · 11,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice49 · 9,9%
- Industria prelucrătoare47 · 9,5%
- Transport și depozitare47 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport44 · 8,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit28 · 5,7%
- Hoteluri și restaurante24 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor73 · 14,7%
- Lucrări speciale de construcții53 · 10,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor52 · 10,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte43 · 8,7%
- Construcții de clădiri41 · 8,3%
- Lucrări de geniu civil28 · 5,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe26 · 5,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi24 · 4,8%
- Tranzacții imobiliare23 · 4,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management23 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Viile Satu Mare?
Populația localității Viile Satu Mare este de 4.114 (2026), pe locul 1.036 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Viile Satu Mare?
Viile Satu Mare are o suprafață de 81,4 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Viile Satu Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Viile Satu Mare a trecut de la 3.803 la 4.114, adică o variație de +8,2%.
Unde se află Viile Satu Mare?
Viile Satu Mare se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,659, longitudine 22,953.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Viile Satu Mare?
În Viile Satu Mare, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 13,61 ‰ (2025), pe locul 35 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Viile Satu Mare?
În Viile Satu Mare, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,4% (2026), pe locul 2.971 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Viile Satu Mare?
Cele mai apropiate de Viile Satu Mare sunt: Ardud (6,0 km), Păulești (8,2 km), Homoroade (9,0 km), Beltiug (13 km), Culciu (13 km).