Culciu: populație și statistici
Culciu are o populație de 3.949 (2026), pe o suprafață de 79,4 km², cu o densitate a populației de 49,7 loc./km². Se află pe locul 1.099 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.949
- 79,4 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Culciu ocupă locul 25 (număr de localități: 65).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 12,36 km în Culciu, față de o medie de 4,61 km în județul Satu Mare și 3,05 km la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,25 ‰ în Culciu, față de o medie de 1,79 ‰ în județul Satu Mare și 3,53 ‰ la nivel național.
Culciu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 42).
Culciu în cifre
Unde se află Culciu?
Populația din Culciu în timp
Populația localității Culciu a fost de 4.167 în 2016 și de 3.949 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.090 |
| 2022 | 4.085 |
| 2023 | 4.039 |
| 2024 | 4.020 |
| 2025 | 3.977 |
| 2026 | 3.949 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.118.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Odoreu (populație: 7.024), la 6,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Culciu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Culciu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.575 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.591 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.238 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.919 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Culciu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,80 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 938 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,28 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 815 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.629 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 1.360 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 412,5 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.531 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,3 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 545 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,01 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.134 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Culciu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,72 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 548 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 600 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 101 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Culciu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,0 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.003 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,28 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.421 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Culciu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 116 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 825 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Culciu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,8 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.415 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 12,36 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 91 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Culciu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.599 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.518 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.850 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Culciu | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 82 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.946 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,1 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 828 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Culciu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor70 · 22,1%
- Transport și depozitare38 · 12,0%
- Construcții35 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 8,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit24 · 7,6%
- Industria prelucrătoare24 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante20 · 6,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice19 · 6,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 13,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 13,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte33 · 10,4%
- Lucrări speciale de construcții31 · 9,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe21 · 6,6%
- Construcții de clădiri20 · 6,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 6,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 5,4%
- Activități de închiriere și leasing13 · 4,1%
- Tranzacții imobiliare11 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Culciu?
Populația localității Culciu este de 3.949 (2026), pe locul 1.099 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Culciu?
Culciu are o suprafață de 79,4 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Culciu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Culciu a trecut de la 4.167 la 3.949, adică o variație de −5,2%.
Unde se află Culciu?
Culciu se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,755, longitudine 23,061.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Culciu?
În Culciu, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 12,36 km (2025), pe locul 91 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Culciu?
În Culciu, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,25 ‰ (2024), pe locul 2.599 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Culciu?
Cele mai apropiate de Culciu sunt: Odoreu (6,9 km), Medieșu Aurit (8,0 km), Păulești (9,2 km), Apa (9,9 km), Valea Vinului (13 km).