Locuințe · 2025

Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori

Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: Dascălu ocupă primul loc, cu 36,70 ‰, iar Sighișoara ultimul loc, cu 0,06 ‰. Mediana localităților clasate (total: 2.438) este 1,53 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.

Podium și primele 100

Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
#LocalitateJudețAutorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori
1DascăluIlfov36,70 ‰
2CârceaDolj31,74 ‰
3BerceniIlfov31,17 ‰
4Șura MicăSibiu26,08 ‰
5FundataBrașov25,91 ‰
6SânmartinBihor23,35 ‰
7Moșnița NouăTimiș23,10 ‰
8PaleuBihor22,43 ‰
9MoșoaiaArgeș22,40 ‰
10ClinceniIlfov21,04 ‰
11SântandreiBihor21,01 ‰
12OșorheiBihor20,97 ‰
13VidraIlfov20,45 ‰
14SăbăreniGiurgiu20,15 ‰
15Malu MareDolj19,71 ‰
16CrevediaDâmbovița18,93 ‰
17GherceștiDolj18,78 ‰
18HărmanBrașov18,62 ‰
19NojoridBihor17,99 ‰
20BârnovaIași17,83 ‰
21CiurilaCluj17,74 ‰
22DomneștiIlfov17,65 ‰
23BaloteștiIlfov17,00 ‰
24SlătioaraOlt15,95 ‰
25OdoreuSatu Mare15,66 ‰
26TărtășeștiDâmbovița14,91 ‰
27ChinteniCluj14,71 ‰
28Valea DoftaneiPrahova14,65 ‰
29SnagovIlfov14,54 ‰
30BranBrașov14,38 ‰
31UlmiDâmbovița14,14 ‰
32AitonCluj13,94 ‰
33CorbuConstanța13,85 ‰
33ȘtiucaTimiș13,85 ‰
35Viile Satu MareSatu Mare13,61 ‰
36PlatoneștiIalomița13,49 ‰
37SânandreiTimiș13,39 ‰
38VânătoriGalați13,27 ‰
39GhirodaTimiș13,21 ‰
40CristianBrașov12,86 ‰
41Mihai EminescuBotoșani12,79 ‰
42Șimnicu de SusDolj12,58 ‰
43CurteștiBotoșani12,42 ‰
44MiroslavaIași12,29 ‰
45GiarmataTimiș12,27 ‰
46JucuCluj12,12 ‰
47BucovățTimiș12,11 ‰
48LeliceniHarghita12,02 ‰
49FrumușaniCălărași12,01 ‰
50CiolpaniIlfov11,88 ‰
51DriduIalomița11,78 ‰
52ȘagTimiș11,74 ‰
53CâmpineancaVrancea11,72 ‰
54VladimirescuArad11,64 ‰
54SânpetruBrașov11,64 ‰
56TărlungeniBrașov11,61 ‰
57MăgureleIlfov11,58 ‰
58HemeiușBacău11,49 ‰
59PăuleștiPrahova11,34 ‰
60ReceaMaramureș11,18 ‰
61AroneanuIași11,03 ‰
62JoițaGiurgiu10,88 ‰
63CurtișoaraOlt10,65 ‰
64HolbocaIași10,62 ‰
65AgigeaConstanța10,52 ‰
66Dărăști-IlfovIlfov10,50 ‰
67CazasuBrăila10,47 ‰
68GhimbavBrașov10,40 ‰
68ȘendreniGalați10,40 ‰
70CosâmbeștiIalomița10,38 ‰
71BrăneștiIlfov10,31 ‰
72GroșiMaramureș10,30 ‰
73FrumușeniArad10,23 ‰
74OnceștiMaramureș10,14 ‰
75MoaraSuceava10,10 ‰
76TunariIlfov9,98 ‰
77Dorna-AriniSuceava9,95 ‰
78FeleacuCluj9,93 ‰
79SaduSibiu9,90 ‰
80ParțaTimiș9,89 ‰
81BraduArgeș9,66 ‰
82AlbotaArgeș9,65 ‰
83Dragomirești-ValeIlfov9,55 ‰
84RuncuDâmbovița9,54 ‰
85SineștiIalomița9,52 ‰
86IșalnițaDolj9,41 ‰
87IlieniCovasna9,40 ‰
88AndrășeștiIalomița9,35 ‰
89SăcălazTimiș9,31 ‰
90CoșteiuTimiș9,30 ‰
91MilcovOlt9,29 ‰
92Budacu de JosBistrița-Năsăud9,19 ‰
93CașinBacău8,86 ‰
94BodBrașov8,85 ‰
95Dumbrava RoșieNeamț8,80 ‰
96ArcușCovasna8,79 ‰
97Horodnic de SusSuceava8,73 ‰
98CiugudAlba8,70 ‰
98GrădișteaIlfov8,70 ‰
100ApahidaCluj8,67 ‰

Ultimele locuri din clasament

#LocalitateJudețAutorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori
2423VâlceleCovasna0,16 ‰
2423MoțățeiDolj0,16 ‰
2423CozmeștiIași0,16 ‰
2427AsăuBacău0,15 ‰
2427ÎnsurățeiBrăila0,15 ‰
2427SărmașuMureș0,15 ‰
2427OrbeascaTeleorman0,15 ‰
2431PopeștiBihor0,14 ‰
2431BălanHarghita0,14 ‰
2433LupeniHunedoara0,13 ‰
2434RăducăneniIași0,10 ‰
2434Filipeștii de PădurePrahova0,10 ‰
2436OravițaCaraș-Severin0,09 ‰
2436Cristuru SecuiescHarghita0,09 ‰
2438SighișoaraMureș0,06 ‰

Comparație între județe

Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.

Alte clasamente pe aceeași temă

Întrebări frecvente

Care localitate se află pe primul loc pentru „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”?

Dascălu ocupă primul loc la „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”, cu 36,70 ‰.

Care este mediana pentru „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”?

Mediana localităților clasate (total: 2.438) este 1,53 ‰.