Locuințe · 2025
Locuințe la 1 000 de locuitori: clasament pentru localități
Locuințe la 1 000 de locuitori: Fundata ocupă primul loc, cu 1.575 ‰, iar Prisăcani ultimul loc, cu 133,9 ‰. Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 484,8 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Locuințe la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Fundata | Brașov | 1.575 ‰ |
| 2 | Topana | Olt | 1.526 ‰ |
| 3 | Făgețelu | Olt | 1.484 ‰ |
| 4 | Poroina Mare | Mehedinți | 1.373 ‰ |
| 5 | Balta | Mehedinți | 1.268 ‰ |
| 6 | Godeanu | Mehedinți | 1.250 ‰ |
| 7 | Pădina | Mehedinți | 1.247 ‰ |
| 8 | Spineni | Olt | 1.221 ‰ |
| 9 | Balșa | Hunedoara | 1.207 ‰ |
| 10 | Leleasca | Olt | 1.190 ‰ |
| 11 | Tătulești | Olt | 1.186 ‰ |
| 12 | Dâmbovicioara | Argeș | 1.185 ‰ |
| 13 | Văliug | Caraș-Severin | 1.178 ‰ |
| 14 | Prunișor | Mehedinți | 1.172 ‰ |
| 15 | Sâmburești | Olt | 1.157 ‰ |
| 16 | Bulzești | Dolj | 1.157 ‰ |
| 17 | Bărăști | Olt | 1.135 ‰ |
| 18 | Livezile | Mehedinți | 1.074 ‰ |
| 19 | Uda | Argeș | 1.073 ‰ |
| 20 | Dumbrava | Mehedinți | 1.073 ‰ |
| 21 | Ghioroiu | Vâlcea | 1.070 ‰ |
| 22 | Brabova | Dolj | 1.056 ‰ |
| 23 | Râmeț | Alba | 1.052 ‰ |
| 24 | Husnicioara | Mehedinți | 1.051 ‰ |
| 25 | Mărgău | Cluj | 1.050 ‰ |
| 26 | Râca | Argeș | 1.042 ‰ |
| 27 | Bâcleș | Mehedinți | 1.031 ‰ |
| 27 | Cosminele | Prahova | 1.031 ‰ |
| 29 | Ilovăț | Mehedinți | 1.022 ‰ |
| 30 | Gurbănești | Călărași | 1.011 ‰ |
| 31 | Seaca de Pădure | Dolj | 1.005 ‰ |
| 32 | Căpâlna | Bihor | 998,5 ‰ |
| 33 | Brăduleț | Argeș | 996,1 ‰ |
| 34 | Băișoara | Cluj | 992,9 ‰ |
| 35 | Balaci | Teleorman | 987,9 ‰ |
| 36 | Ciomăgești | Argeș | 986,2 ‰ |
| 37 | Podeni | Mehedinți | 976,4 ‰ |
| 38 | Drăgoești | Ialomița | 970,9 ‰ |
| 39 | Rișca | Cluj | 968,2 ‰ |
| 40 | Beliș | Cluj | 967,1 ‰ |
| 41 | Ohaba | Alba | 966,7 ‰ |
| 42 | Cornești | Cluj | 964,9 ‰ |
| 43 | Boțești | Argeș | 952,9 ‰ |
| 44 | Sasca Montană | Caraș-Severin | 951,9 ‰ |
| 45 | Cozieni | Buzău | 951,3 ‰ |
| 46 | Sânmărtin | Cluj | 946,5 ‰ |
| 47 | Ludoș | Sibiu | 946,3 ‰ |
| 48 | Vladimir | Gorj | 944,5 ‰ |
| 49 | Bogda | Timiș | 940,4 ‰ |
| 50 | Cănești | Buzău | 939,9 ‰ |
| 51 | Săcelu | Gorj | 936,3 ‰ |
| 52 | Ulmu | Călărași | 932,2 ‰ |
| 53 | Ciudanovița | Caraș-Severin | 930,4 ‰ |
| 54 | Cernătești | Dolj | 928,4 ‰ |
| 55 | Bobâlna | Cluj | 924,1 ‰ |
| 56 | Mogoș | Alba | 921,1 ‰ |
| 57 | Tauț | Arad | 917,4 ‰ |
| 58 | Zătreni | Vâlcea | 905,2 ‰ |
| 59 | Colonești | Olt | 905,1 ‰ |
| 60 | Întregalde | Alba | 903,7 ‰ |
| 61 | Ungheni | Argeș | 899,5 ‰ |
| 62 | Bâlvănești | Mehedinți | 895,4 ‰ |
| 63 | Tătaru | Prahova | 893,3 ‰ |
| 64 | Călmățuiu | Teleorman | 893,1 ‰ |
| 65 | Cornățelu | Dâmbovița | 885,7 ‰ |
| 66 | Poșaga | Alba | 883,3 ‰ |
| 67 | Oporelu | Olt | 882,1 ‰ |
| 68 | Burjuc | Hunedoara | 880,6 ‰ |
| 69 | Schitu | Giurgiu | 873,2 ‰ |
| 70 | Pălatca | Cluj | 870,8 ‰ |
| 71 | Râu Alb | Dâmbovița | 869,7 ‰ |
| 72 | Aiton | Cluj | 869,0 ‰ |
| 73 | Belciugatele | Călărași | 868,5 ‰ |
| 74 | Sohatu | Călărași | 868,3 ‰ |
| 75 | Burila Mare | Mehedinți | 867,5 ‰ |
| 76 | Băla | Mureș | 867,3 ‰ |
| 76 | Maliuc | Tulcea | 867,3 ‰ |
| 78 | Hârsești | Argeș | 863,4 ‰ |
| 79 | C.A. Rosetti | Tulcea | 859,6 ‰ |
| 80 | Lunca Bradului | Mureș | 859,5 ‰ |
| 81 | Mădulari | Vâlcea | 857,9 ‰ |
| 82 | Boișoara | Vâlcea | 857,0 ‰ |
| 83 | Titești | Vâlcea | 855,1 ‰ |
| 84 | Radomirești | Olt | 854,2 ‰ |
| 85 | Stolnici | Argeș | 849,9 ‰ |
| 85 | Optași-Măgura | Olt | 849,9 ‰ |
| 87 | Răsuceni | Giurgiu | 846,5 ‰ |
| 88 | Voșlăbeni | Harghita | 845,5 ‰ |
| 89 | Negrași | Argeș | 845,3 ‰ |
| 90 | Odăile | Buzău | 842,3 ‰ |
| 91 | Mănăstireni | Cluj | 834,5 ‰ |
| 92 | Popești | Argeș | 831,2 ‰ |
| 93 | Colți | Buzău | 829,6 ‰ |
| 94 | Glăvile | Vâlcea | 828,7 ‰ |
| 95 | Greci | Mehedinți | 827,1 ‰ |
| 96 | Avram Iancu | Alba | 826,2 ‰ |
| 97 | Lunca Corbului | Argeș | 824,6 ‰ |
| 98 | Petreștii de Jos | Cluj | 824,3 ‰ |
| 99 | Dobroteasa | Olt | 823,9 ‰ |
| 100 | Dănciulești | Gorj | 823,5 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Locuințe la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 3149 | Grajduri | Iași | 245,7 ‰ |
| 3150 | Vaslui | Vaslui | 242,5 ‰ |
| 3151 | Adășeni | Botoșani | 238,2 ‰ |
| 3152 | Cuza Vodă | Constanța | 232,9 ‰ |
| 3153 | Hârlău | Iași | 232,5 ‰ |
| 3154 | Bogdana | Vaslui | 220,4 ‰ |
| 3155 | Hănești | Botoșani | 214,4 ‰ |
| 3156 | Cozmești | Iași | 212,8 ‰ |
| 3157 | Slobozia Bradului | Vrancea | 193,2 ‰ |
| 3158 | Ripiceni | Botoșani | 192,7 ‰ |
| 3159 | Ferești | Vaslui | 192,2 ‰ |
| 3160 | Bărbulești | Ialomița | 179,3 ‰ |
| 3161 | Vârfu Câmpului | Botoșani | 166,6 ‰ |
| 3162 | Scânteia | Iași | 138,1 ‰ |
| 3163 | Prisăcani | Iași | 133,9 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Ilfov570,4 ‰
- Mehedinți552,7 ‰
- Vâlcea535,8 ‰
- Olt526,0 ‰
- Teleorman525,2 ‰
- Argeș525,1 ‰
- Cluj515,2 ‰
- București512,4 ‰
- Hunedoara506,6 ‰
- Giurgiu499,3 ‰
- Bihor499,0 ‰
- Gorj494,2 ‰
- Buzău494,1 ‰
- Alba486,3 ‰
- Caraș-Severin476,7 ‰
- Prahova474,6 ‰
- Timiș472,9 ‰
- Harghita472,1 ‰
- Călărași470,8 ‰
- Brașov469,7 ‰
- Dolj469,0 ‰
- Bistrița-Năsăud465,5 ‰
- Brăila462,9 ‰
- Sălaj462,4 ‰
- Constanța459,8 ‰
- Tulcea458,9 ‰
- Arad454,7 ‰
- Dâmbovița453,0 ‰
- Sibiu452,1 ‰
- Vrancea450,3 ‰
- Ialomița448,9 ‰
- Neamț445,7 ‰
- Mureș444,4 ‰
- Botoșani442,3 ‰
- Covasna438,5 ‰
- Iași423,3 ‰
- Satu Mare422,7 ‰
- Maramureș422,1 ‰
- Bacău421,9 ‰
- Suceava400,4 ‰
- Galați394,0 ‰
- Vaslui375,3 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Locuințe la 1 000 de locuitori”?
Fundata ocupă primul loc la „Locuințe la 1 000 de locuitori”, cu 1.575 ‰.
Care este mediana pentru „Locuințe la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 484,8 ‰.