Budacu de Jos: populație și statistici
Budacu de Jos are o populație de 3.481 (2026), pe o suprafață de 60,6 km², cu o densitate a populației de 57,5 loc./km². Se află pe locul 1.288 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.481
- 60,6 km²
- 58 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Budacu de Jos ocupă locul 23 (număr de localități: 62).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 9,19 ‰ în Budacu de Jos, față de o medie de 2,26 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 1,87 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 9,8 ‰ în Budacu de Jos, față de o medie de 9,4 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 11,1 ‰ la nivel național.
Budacu de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 58).
Budacu de Jos în cifre
Unde se află Budacu de Jos?
Populația din Budacu de Jos în timp
Populația localității Budacu de Jos a fost de 3.259 în 2016 și de 3.481 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.362 |
| 2022 | 3.350 |
| 2023 | 3.371 |
| 2024 | 3.445 |
| 2025 | 3.492 |
| 2026 | 3.481 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bistrița-Năsăud pentru „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.485.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bistrița (populație: 94.646), la 6,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Budacu de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Budacu de Jos | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.345 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,7 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.702 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.584 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Budacu de Jos | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,37 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 841 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 9,19 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 92 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.615 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 1.382 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 463,9 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.844 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,0 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 161 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 7,76 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 94 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Budacu de Jos | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 41,7 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 788 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,45 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 694 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Budacu de Jos | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 101 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.004 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Budacu de Jos | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 184 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 652 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 992 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Budacu de Jos | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,3 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.171 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Budacu de Jos | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.258 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 870 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.744 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Budacu de Jos | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 71 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.435 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Budacu de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor77 · 22,0%
- Transport și depozitare40 · 11,4%
- Construcții39 · 11,1%
- Industria prelucrătoare35 · 10,0%
- Activități administrative și servicii de suport28 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice26 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante24 · 6,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 16,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 12,3%
- Lucrări speciale de construcții36 · 10,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte30 · 8,6%
- Construcții de clădiri27 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 5,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 5,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 4,6%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice16 · 4,6%
- Lucrări de geniu civil14 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Budacu de Jos?
Populația localității Budacu de Jos este de 3.481 (2026), pe locul 1.288 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Budacu de Jos?
Budacu de Jos are o suprafață de 60,6 km², cu o densitate a populației de 58 loc./km².
Populația din Budacu de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Budacu de Jos a trecut de la 3.259 la 3.481, adică o variație de +6,8%.
Unde se află Budacu de Jos?
Budacu de Jos se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,093, longitudine 24,535.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Budacu de Jos?
În Budacu de Jos, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 9,19 ‰ (2025), pe locul 92 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Budacu de Jos?
În Budacu de Jos, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 9,8 ‰ (2025), pe locul 2.584 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Budacu de Jos?
Cele mai apropiate de Budacu de Jos sunt: Bistrița (6,0 km), Cetate (7,1 km), Mărișelu (7,7 km), Șieu (8,7 km), Șieu-Măgheruș (11 km).