Sântandrei: populație și statistici
Sântandrei are o populație de 10.377 (2026), pe o suprafață de 26,3 km², cu o densitate a populației de 394 loc./km². Se află pe locul 242 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +81,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 10.377
- 26,3 km²
- 394 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Sântandrei ocupă locul 7 (număr de localități: 101).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 21,01 ‰ în Sântandrei, față de o medie de 2,94 ‰ în județul Bihor și 1,87 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,0 în Sântandrei, față de o medie de 3,5 la 10 000 loc. în județul Bihor și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Sântandrei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 388).
Sântandrei în cifre
Unde se află Sântandrei?
Populația din Sântandrei în timp
Populația localității Sântandrei a fost de 5.734 în 2016 și de 10.377 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.733 |
| 2022 | 8.229 |
| 2023 | 8.866 |
| 2024 | 9.383 |
| 2025 | 9.949 |
| 2026 | 10.377 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bihor pentru „Evoluția populației în 10 ani”.
- Locul 1 în județul Bihor pentru „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.689.
- Densitatea populației sale este de 4,3 ori media națională.
Toți indicatorii pentru Sântandrei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sântandrei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 57,6 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 53 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 530 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.054 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sântandrei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,73 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 2.098 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 21,01 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 11 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 5.291 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 200 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 509,9 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.304 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,7 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 296 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 24,00 ‰ | 3,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 17 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sântandrei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,06 km | 3,25 km | 6,17 km | pe locul 188 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 665 m³ | 5.353 m³ | 325.688 m³ | pe locul 76 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sântandrei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 105,3 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 53 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,23 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 97 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sântandrei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 292 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 190 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sântandrei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 38 ‰ | 1.269 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.000 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 38,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 915 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sântandrei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,9 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.098 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,58 km | 4,53 km | 4,05 km | pe locul 1.195 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sântandrei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.581 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.284 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sântandrei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.037 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,0 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.084 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sântandrei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor550 · 19,3%
- Activități administrative și servicii de suport335 · 11,7%
- Transport și depozitare302 · 10,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice289 · 10,1%
- Construcții273 · 9,6%
- Industria prelucrătoare227 · 7,9%
- Tranzacții imobiliare158 · 5,5%
- Informații și comunicații151 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor388 · 13,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor383 · 13,4%
- Lucrări speciale de construcții248 · 8,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte230 · 8,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi188 · 6,6%
- Construcții de clădiri185 · 6,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi181 · 6,3%
- Tranzacții imobiliare158 · 5,5%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management134 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing125 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sântandrei?
Populația localității Sântandrei este de 10.377 (2026), pe locul 242 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sântandrei?
Sântandrei are o suprafață de 26,3 km², cu o densitate a populației de 394 loc./km².
Populația din Sântandrei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sântandrei a trecut de la 5.734 la 10.377, adică o variație de +81,0%.
Unde se află Sântandrei?
Sântandrei se află în județul Bihor. Latitudine 47,067, longitudine 21,867.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sântandrei?
În Sântandrei, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 21,01 ‰ (2025), pe locul 11 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sântandrei?
În Sântandrei, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,0 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.084 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Sântandrei?
Cele mai apropiate de Sântandrei sunt: Oradea (4,2 km), Borș (7,4 km), Girișu de Criș (7,6 km), Paleu (8,7 km), Nojorid (10 km).