Săbăreni: populație și statistici
Săbăreni are o populație de 3.028 (2026), pe o suprafață de 23,0 km², cu o densitate a populației de 132 loc./km². Se află pe locul 1.561 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +17,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.028
- 23,0 km²
- 132 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Săbăreni ocupă locul 27 (număr de localități: 54).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 20,15 ‰ în Săbăreni, față de o medie de 2,51 ‰ în județul Giurgiu și 1,87 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,0% în Săbăreni, față de o medie de 1,4% în județul Giurgiu și 2,0% la nivel național.
Săbăreni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 87).
Săbăreni în cifre
Unde se află Săbăreni?
Populația din Săbăreni în timp
Populația localității Săbăreni a fost de 2.586 în 2016 și de 3.028 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.648 |
| 2022 | 2.655 |
| 2023 | 2.722 |
| 2024 | 2.809 |
| 2025 | 2.940 |
| 2026 | 3.028 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Giurgiu pentru „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Giurgiu pentru „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.217.
- Cea mai apropiată localitate este Joița, la 2,9 km.
Toți indicatorii pentru Săbăreni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Săbăreni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 48,2 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 82 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,5 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 642 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 166 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.324 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Săbăreni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 20,15 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 14 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.783 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 1.160 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 588,8 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 673 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 68,7 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 206 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 12,22 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 43 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Săbăreni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 14,66 km | 5,04 km | 6,17 km | pe locul 70 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 588 m³ | 5.853 m³ | 325.688 m³ | pe locul 109 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Săbăreni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 75,6 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 143 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,60 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 79 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Săbăreni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 109 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 890 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,0% | 1,4% | 2,3% | pe locul 3.112 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Săbăreni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,32 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 97 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Săbăreni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 102 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.185 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Săbăreni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor117 · 19,3%
- Transport și depozitare91 · 15,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice69 · 11,4%
- Activități administrative și servicii de suport69 · 11,4%
- Construcții51 · 8,4%
- Industria prelucrătoare36 · 5,9%
- Informații și comunicații35 · 5,8%
- Tranzacții imobiliare31 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor87 · 14,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte79 · 13,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor70 · 11,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi52 · 8,6%
- Lucrări speciale de construcții46 · 7,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management39 · 6,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi39 · 6,4%
- Construcții de clădiri38 · 6,3%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice34 · 5,6%
- Tranzacții imobiliare31 · 5,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Săbăreni?
Populația localității Săbăreni este de 3.028 (2026), pe locul 1.561 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Săbăreni?
Săbăreni are o suprafață de 23,0 km², cu o densitate a populației de 132 loc./km².
Populația din Săbăreni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Săbăreni a trecut de la 2.586 la 3.028, adică o variație de +17,1%.
Unde se află Săbăreni?
Săbăreni se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,513, longitudine 25,882.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Săbăreni?
În Săbăreni, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 20,15 ‰ (2025), pe locul 14 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Săbăreni?
În Săbăreni, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,0% (2026), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Săbăreni?
Cele mai apropiate de Săbăreni sunt: Joița (2,9 km), Cosoba (6,0 km), Dragomirești-Vale (6,5 km), Ciorogârla (7,0 km), Chitila (7,4 km).