Frumușani: populație și statistici
Frumușani are o populație de 5.330 (2026), pe o suprafață de 72,4 km², cu o densitate a populației de 73,6 loc./km². Se află pe locul 666 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +7,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.330
- 72,4 km²
- 74 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Frumușani ocupă locul 12 (număr de localități: 55).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 12,01 ‰ în Frumușani, față de o medie de 1,75 ‰ în județul Călărași și 1,87 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,19 ‰ în Frumușani, față de o medie de 1,25 ‰ în județul Călărași și 3,53 ‰ la nivel național.
Frumușani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 181).
Frumușani în cifre
Unde se află Frumușani?
Populația din Frumușani în timp
Populația localității Frumușani a fost de 4.981 în 2016 și de 5.330 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.997 |
| 2022 | 5.006 |
| 2023 | 5.030 |
| 2024 | 5.095 |
| 2025 | 5.222 |
| 2026 | 5.330 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Călărași pentru „Evoluția populației în 10 ani”.
- Locul 1 în județul Călărași pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.137.
- Cea mai apropiată localitate este Plătărești, la 6,2 km.
Toți indicatorii pentru Frumușani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Frumușani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 38,5 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 126 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.375 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 290 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Frumușani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,66 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 2.315 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 12,01 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 49 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.525 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 618 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 473,7 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.727 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,3 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.030 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,44 ‰ | 1,14 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 512 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Frumușani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,23 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 232 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 402 m³ | 5.233 m³ | 325.688 m³ | pe locul 254 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Frumușani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 64,9 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 223 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,63 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 193 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Frumușani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 84 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.283 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,3% | 2,5% | 2,3% | pe locul 404 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Frumușani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 56,8 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 307 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Frumușani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.726 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.677 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.010 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Frumușani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 125 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 618 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Frumușani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor217 · 19,5%
- Activități administrative și servicii de suport136 · 12,2%
- Transport și depozitare121 · 10,9%
- Construcții110 · 9,9%
- Alte activități de servicii91 · 8,2%
- Industria prelucrătoare85 · 7,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice74 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante57 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor181 · 16,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor113 · 10,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte95 · 8,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi94 · 8,4%
- Lucrări speciale de construcții91 · 8,2%
- Construcții de clădiri85 · 7,6%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră73 · 6,5%
- Alte activități de servicii personale73 · 6,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi57 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare52 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Frumușani?
Populația localității Frumușani este de 5.330 (2026), pe locul 666 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Frumușani?
Frumușani are o suprafață de 72,4 km², cu o densitate a populației de 74 loc./km².
Populația din Frumușani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Frumușani a trecut de la 4.981 la 5.330, adică o variație de +7,0%.
Unde se află Frumușani?
Frumușani se află în județul Călărași. Latitudine 44,300, longitudine 26,333.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Frumușani?
În Frumușani, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 12,01 ‰ (2025), pe locul 49 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Frumușani?
În Frumușani, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,19 ‰ (2024), pe locul 2.726 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Frumușani?
Cele mai apropiate de Frumușani sunt: Plătărești (6,2 km), Gălbinași (6,9 km), Vărăști (8,3 km), Vasilați (9,3 km), Herăști (9,8 km).