Aroneanu: populație și statistici
Aroneanu are o populație de 5.166 (2026), pe o suprafață de 39,3 km², cu o densitate a populației de 132 loc./km². Se află pe locul 707 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +35,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.166
- 39,3 km²
- 132 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Aroneanu ocupă locul 38 (număr de localități: 98).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 11,03 ‰ în Aroneanu, față de o medie de 2,21 ‰ în județul Iași și 1,87 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 51,3 ‰ în Aroneanu, față de o medie de 25,3 ‰ în județul Iași și 18,5 ‰ la nivel național.
Aroneanu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 150).
Aroneanu în cifre
Unde se află Aroneanu?
Populația din Aroneanu în timp
Populația localității Aroneanu a fost de 3.810 în 2016 și de 5.166 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.289 |
| 2022 | 4.339 |
| 2023 | 4.508 |
| 2024 | 4.752 |
| 2025 | 5.023 |
| 2026 | 5.166 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.503.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Holboca (populație: 16.381), la 6,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Aroneanu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Aroneanu | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 51,3 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 71 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,2 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 239 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 875 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.978 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Aroneanu | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,60 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 970 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 11,03 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 61 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.743 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 528 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 531,0 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,2 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 361 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 9,68 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 70 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Aroneanu | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,51 km | 3,45 km | 6,17 km | pe locul 683 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 53 m³ | 7.241 m³ | 325.688 m³ | pe locul 938 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Aroneanu | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 67,2 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 195 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,68 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 609 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Aroneanu | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 98 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.057 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Aroneanu | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,9 ‰ | 8,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.144 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Aroneanu | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 42,2 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 593 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,79 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 544 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Aroneanu | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.225 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 800 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Aroneanu | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Aroneanu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor193 · 16,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice137 · 11,6%
- Activități administrative și servicii de suport135 · 11,4%
- Construcții106 · 9,0%
- Industria prelucrătoare89 · 7,5%
- Transport și depozitare89 · 7,5%
- Tranzacții imobiliare86 · 7,3%
- Informații și comunicații73 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor150 · 12,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor139 · 11,8%
- Lucrări speciale de construcții101 · 8,5%
- Tranzacții imobiliare86 · 7,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management79 · 6,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi72 · 6,1%
- Construcții de clădiri66 · 5,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi64 · 5,4%
- Activități de închiriere și leasing64 · 5,4%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice60 · 5,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Aroneanu?
Populația localității Aroneanu este de 5.166 (2026), pe locul 707 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Aroneanu?
Aroneanu are o suprafață de 39,3 km², cu o densitate a populației de 132 loc./km².
Populația din Aroneanu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Aroneanu a trecut de la 3.810 la 5.166, adică o variație de +35,6%.
Unde se află Aroneanu?
Aroneanu se află în județul Iași. Latitudine 47,222, longitudine 27,600.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Aroneanu?
În Aroneanu, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 11,03 ‰ (2025), pe locul 61 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Aroneanu?
În Aroneanu, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 51,3 ‰ (2025), pe locul 71 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Aroneanu?
Cele mai apropiate de Aroneanu sunt: Holboca (6,4 km), Iași (6,7 km), Victoria (7,1 km), Golăiești (7,6 km), Popricani (8,5 km).