Șura Mică: populație și statistici
Șura Mică are o populație de 3.835 (2026), pe o suprafață de 49,5 km², cu o densitate a populației de 77,5 loc./km². Se află pe locul 1.144 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +25,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.835
- 49,5 km²
- 78 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Șura Mică ocupă locul 24 (număr de localități: 64).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 26,08 ‰ în Șura Mică, față de o medie de 1,83 ‰ în județul Sibiu și 1,87 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 375 ‰ în Șura Mică, față de o medie de 296 ‰ în județul Sibiu și 252 ‰ la nivel național.
Șura Mică: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 96).
Șura Mică în cifre
Unde se află Șura Mică?
Populația din Șura Mică în timp
Populația localității Șura Mică a fost de 3.048 în 2016 și de 3.835 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.448 |
| 2022 | 3.555 |
| 2023 | 3.632 |
| 2024 | 3.696 |
| 2025 | 3.763 |
| 2026 | 3.835 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Sibiu pentru „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.927.
- Cea mai apropiată localitate este Cristian, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sibiu (populație: 160.228), la 8,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șura Mică
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șura Mică | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 32,3 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 184 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.577 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.966 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șura Mică | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,14 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 1.249 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 26,08 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 4 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.793 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 1.150 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 467,5 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.796 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,8 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 445 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,95 ‰ | 4,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 196 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Șura Mică | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,52 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 462 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 826 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 39 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Șura Mică | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 65,2 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 217 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,65 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 624 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șura Mică | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 375 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 88 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,4% | 2,1% | 2,3% | pe locul 813 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Șura Mică | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 31 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.034 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 700 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Șura Mică | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 56,6 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 314 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,12 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 384 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Șura Mică | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,78 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 740 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.069 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.830 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șura Mică | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șura Mică
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor140 · 17,6%
- Activități administrative și servicii de suport96 · 12,1%
- Transport și depozitare89 · 11,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice87 · 10,9%
- Construcții72 · 9,1%
- Industria prelucrătoare71 · 8,9%
- Tranzacții imobiliare62 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante38 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor96 · 12,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor92 · 11,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte69 · 8,7%
- Lucrări speciale de construcții64 · 8,1%
- Tranzacții imobiliare62 · 7,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi56 · 7,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi52 · 6,5%
- Construcții de clădiri44 · 5,5%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management44 · 5,5%
- Activități de închiriere și leasing39 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șura Mică?
Populația localității Șura Mică este de 3.835 (2026), pe locul 1.144 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șura Mică?
Șura Mică are o suprafață de 49,5 km², cu o densitate a populației de 78 loc./km².
Populația din Șura Mică crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șura Mică a trecut de la 3.048 la 3.835, adică o variație de +25,8%.
Unde se află Șura Mică?
Șura Mică se află în județul Sibiu. Latitudine 45,827, longitudine 24,042.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șura Mică?
În Șura Mică, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 26,08 ‰ (2025), pe locul 4 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șura Mică?
În Șura Mică, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 375 ‰ (2024), pe locul 88 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Șura Mică?
Cele mai apropiate de Șura Mică sunt: Cristian (5,3 km), Ocna Sibiului (5,6 km), Sibiu (8,9 km), Orlat (10 km), Poplaca (11 km).