Tărtășești: populație și statistici
Tărtășești are o populație de 5.364 (2026), pe o suprafață de 58,3 km², cu o densitate a populației de 91,9 loc./km². Se află pe locul 657 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.364
- 58,3 km²
- 92 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Tărtășești ocupă locul 24 (număr de localități: 89).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 14,91 ‰ în Tărtășești, față de o medie de 2,77 ‰ în județul Dâmbovița și 1,87 ‰ la nivel național.
Tărtășești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 171).
Tărtășești în cifre
Unde se află Tărtășești?
Populația din Tărtășești în timp
Populația localității Tărtășești a fost de 5.119 în 2016 și de 5.364 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.210 |
| 2022 | 5.161 |
| 2023 | 5.174 |
| 2024 | 5.214 |
| 2025 | 5.299 |
| 2026 | 5.364 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Dâmbovița pentru „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Dâmbovița pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.171.
- Cea mai apropiată localitate este Ciocănești, la 3,8 km.
Toți indicatorii pentru Tărtășești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tărtășești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 33,4 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 162 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.051 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.919 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tărtășești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 14,91 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 26 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.053 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 437 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 569,2 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 781 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 82,2 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 23 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 7,46 ‰ | 2,09 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 104 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Tărtășești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 12,43 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 109 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 1.183 m³ | 19.271 m³ | 325.688 m³ | pe locul 21 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Tărtășești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 70,7 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 170 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,47 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 381 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tărtășești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 163 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 534 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,3% | 2,1% | 2,3% | pe locul 3.029 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Tărtășești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.103 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,42 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.942 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 476 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tărtășești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 142 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 404 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tărtășești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor222 · 20,2%
- Activități administrative și servicii de suport115 · 10,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice112 · 10,2%
- Construcții100 · 9,1%
- Industria prelucrătoare96 · 8,7%
- Transport și depozitare92 · 8,4%
- Informații și comunicații61 · 5,5%
- Hoteluri și restaurante55 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor171 · 15,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor143 · 13,0%
- Lucrări speciale de construcții89 · 8,1%
- Construcții de clădiri75 · 6,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte75 · 6,8%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management70 · 6,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi69 · 6,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi56 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare53 · 4,8%
- Lucrări de geniu civil49 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tărtășești?
Populația localității Tărtășești este de 5.364 (2026), pe locul 657 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tărtășești?
Tărtășești are o suprafață de 58,3 km², cu o densitate a populației de 92 loc./km².
Populația din Tărtășești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tărtășești a trecut de la 5.119 la 5.364, adică o variație de +4,8%.
Unde se află Tărtășești?
Tărtășești se află în județul Dâmbovița. Latitudine 44,571, longitudine 25,824.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tărtășești?
În Tărtășești, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 14,91 ‰ (2025), pe locul 26 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Tărtășești?
În Tărtășești, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 1.183 m³ (2025), pe locul 21 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Care localități se învecinează cu Tărtășești?
Cele mai apropiate de Tărtășești sunt: Ciocănești (3,8 km), Cosoba (5,2 km), Brezoaele (6,2 km), Săbăreni (7,9 km), Slobozia Moară (8,6 km).