Locuințe · 2025
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: Tunari ocupă primul loc, cu 69,40 ‰, iar Mateești ultimul loc, cu 0,00 ‰. Mediana localităților clasate (total: 1.926) este 1,30 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Tunari | Ilfov | 69,40 ‰ |
| 2 | Sânpetru | Brașov | 48,40 ‰ |
| 3 | Năvodari | Constanța | 46,81 ‰ |
| 4 | Șelimbăr | Sibiu | 43,53 ‰ |
| 5 | Giroc | Timiș | 43,07 ‰ |
| 6 | Moșnița Nouă | Timiș | 40,74 ‰ |
| 7 | Bârnova | Iași | 36,64 ‰ |
| 8 | Colonești | Olt | 34,89 ‰ |
| 9 | Berceni | Ilfov | 34,41 ‰ |
| 10 | Cârcea | Dolj | 34,28 ‰ |
| 11 | Dobroești | Ilfov | 31,39 ‰ |
| 12 | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | 27,92 ‰ |
| 13 | Chiajna | Ilfov | 26,60 ‰ |
| 14 | Florești | Cluj | 25,91 ‰ |
| 15 | Clinceni | Ilfov | 25,48 ‰ |
| 16 | Cristian | Sibiu | 25,21 ‰ |
| 17 | Sântandrei | Bihor | 24,00 ‰ |
| 18 | Bucovăț | Timiș | 20,89 ‰ |
| 19 | Rediu | Iași | 20,08 ‰ |
| 20 | Domnești | Ilfov | 19,72 ‰ |
| 21 | Apahida | Cluj | 19,65 ‰ |
| 22 | Pielești | Dolj | 18,76 ‰ |
| 23 | Blejoi | Prahova | 18,36 ‰ |
| 24 | Oșorhei | Bihor | 17,99 ‰ |
| 25 | Ciurea | Iași | 17,87 ‰ |
| 26 | Hemeiuș | Bacău | 17,49 ‰ |
| 27 | Voluntari | Ilfov | 17,20 ‰ |
| 28 | Bragadiru | Ilfov | 16,34 ‰ |
| 29 | Snagov | Ilfov | 16,33 ‰ |
| 30 | Popești-Leordeni | Ilfov | 16,09 ‰ |
| 31 | Moșoaia | Argeș | 14,73 ‰ |
| 32 | Balotești | Ilfov | 14,60 ‰ |
| 33 | Sânandrei | Timiș | 14,27 ‰ |
| 34 | Șag | Timiș | 13,93 ‰ |
| 35 | Odoreu | Satu Mare | 13,67 ‰ |
| 36 | Ghiroda | Timiș | 13,60 ‰ |
| 37 | Săcălaz | Timiș | 13,52 ‰ |
| 38 | Otopeni | Ilfov | 13,23 ‰ |
| 39 | Eforie | Constanța | 13,21 ‰ |
| 40 | Crevedia | Dâmbovița | 12,82 ‰ |
| 41 | Bran | Brașov | 12,46 ‰ |
| 42 | Albota | Argeș | 12,24 ‰ |
| 43 | Săbăreni | Giurgiu | 12,22 ‰ |
| 44 | Platonești | Ialomița | 11,73 ‰ |
| 45 | Cumpăna | Constanța | 11,43 ‰ |
| 46 | Groși | Maramureș | 11,25 ‰ |
| 47 | 1 Decembrie | Ilfov | 11,16 ‰ |
| 48 | Prejmer | Brașov | 11,11 ‰ |
| 49 | Baciu | Cluj | 10,96 ‰ |
| 50 | Tărlungeni | Brașov | 10,87 ‰ |
| 51 | Pantelimon | Ilfov | 10,85 ‰ |
| 52 | Ciurila | Cluj | 10,64 ‰ |
| 52 | Păulești | Prahova | 10,64 ‰ |
| 54 | Curtești | Botoșani | 10,50 ‰ |
| 55 | Șimnicu de Sus | Dolj | 10,46 ‰ |
| 56 | Lunca Corbului | Argeș | 10,39 ‰ |
| 57 | Topoloveni | Argeș | 10,29 ‰ |
| 58 | Sânmartin | Bihor | 10,25 ‰ |
| 59 | Șcheia | Suceava | 10,16 ‰ |
| 60 | Borș | Bihor | 10,12 ‰ |
| 61 | Ghercești | Dolj | 10,11 ‰ |
| 61 | Dărăști-Ilfov | Ilfov | 10,11 ‰ |
| 63 | Mihai Eminescu | Botoșani | 10,08 ‰ |
| 63 | Leliceni | Harghita | 10,08 ‰ |
| 65 | Râșnov | Brașov | 10,07 ‰ |
| 66 | Jucu | Cluj | 9,98 ‰ |
| 67 | Știuca | Timiș | 9,95 ‰ |
| 68 | Miroslava | Iași | 9,92 ‰ |
| 69 | Giarmata | Timiș | 9,77 ‰ |
| 70 | Aroneanu | Iași | 9,68 ‰ |
| 71 | Malu Mare | Dolj | 9,65 ‰ |
| 72 | Slătioara | Olt | 9,64 ‰ |
| 73 | Costinești | Constanța | 9,62 ‰ |
| 74 | Cristian | Brașov | 9,58 ‰ |
| 75 | Hărman | Brașov | 9,55 ‰ |
| 76 | Oncești | Maramureș | 9,47 ‰ |
| 77 | Parța | Timiș | 9,19 ‰ |
| 78 | Bradu | Argeș | 9,06 ‰ |
| 79 | Sălard | Bihor | 8,86 ‰ |
| 80 | Joița | Giurgiu | 8,79 ‰ |
| 81 | Șura Mare | Sibiu | 8,67 ‰ |
| 82 | Câmpineanca | Vrancea | 8,58 ‰ |
| 83 | Horodnic de Sus | Suceava | 8,22 ‰ |
| 84 | Rociu | Argeș | 8,12 ‰ |
| 85 | Curtișoara | Olt | 8,10 ‰ |
| 86 | Ilieni | Covasna | 8,06 ‰ |
| 87 | Vladimirescu | Arad | 8,02 ‰ |
| 88 | Ovidiu | Constanța | 8,01 ‰ |
| 89 | Țițești | Argeș | 7,86 ‰ |
| 90 | Techirghiol | Constanța | 7,83 ‰ |
| 91 | Bistrița | Bistrița-Năsăud | 7,81 ‰ |
| 91 | Văliug | Caraș-Severin | 7,81 ‰ |
| 91 | Holboca | Iași | 7,81 ‰ |
| 94 | Budacu de Jos | Bistrița-Năsăud | 7,76 ‰ |
| 94 | Voitinel | Suceava | 7,76 ‰ |
| 96 | Adunații-Copăceni | Giurgiu | 7,67 ‰ |
| 97 | Cosâmbești | Ialomița | 7,65 ‰ |
| 98 | Ciorogârla | Ilfov | 7,61 ‰ |
| 99 | Maliuc | Tulcea | 7,59 ‰ |
| 100 | Dumbrăvița | Timiș | 7,58 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1908 | Fârțănești | Galați | 0,00 ‰ |
| 1908 | Aninoasa | Gorj | 0,00 ‰ |
| 1908 | Bărbătești | Gorj | 0,00 ‰ |
| 1908 | Jupânești | Gorj | 0,00 ‰ |
| 1908 | Samarinești | Gorj | 0,00 ‰ |
| 1908 | Căpâlnița | Harghita | 0,00 ‰ |
| 1908 | Sărmașu | Mureș | 0,00 ‰ |
| 1908 | Valea Largă | Mureș | 0,00 ‰ |
| 1908 | Bahna | Neamț | 0,00 ‰ |
| 1908 | Hida | Sălaj | 0,00 ‰ |
| 1908 | Copșa Mică | Sibiu | 0,00 ‰ |
| 1908 | Brestovăț | Timiș | 0,00 ‰ |
| 1908 | Fârdea | Timiș | 0,00 ‰ |
| 1908 | Costești | Vâlcea | 0,00 ‰ |
| 1908 | Mateești | Vâlcea | 0,00 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Ilfov14,48 ‰
- Timiș6,04 ‰
- Constanța5,57 ‰
- Brașov5,36 ‰
- Cluj5,13 ‰
- București4,44 ‰
- Sibiu4,37 ‰
- Bihor3,89 ‰
- Bistrița-Năsăud3,83 ‰
- Iași3,34 ‰
- Vâlcea2,63 ‰
- Sălaj2,60 ‰
- Vrancea2,54 ‰
- Alba2,51 ‰
- Argeș2,48 ‰
- Dolj2,46 ‰
- Suceava2,43 ‰
- Giurgiu2,42 ‰
- Dâmbovița2,09 ‰
- Maramureș2,07 ‰
- Satu Mare2,01 ‰
- Botoșani2,01 ‰
- Neamț1,92 ‰
- Arad1,84 ‰
- Olt1,82 ‰
- Mureș1,71 ‰
- Prahova1,57 ‰
- Ialomița1,57 ‰
- Bacău1,56 ‰
- Buzău1,38 ‰
- Mehedinți1,37 ‰
- Galați1,36 ‰
- Gorj1,30 ‰
- Harghita1,17 ‰
- Călărași1,14 ‰
- Vaslui1,07 ‰
- Covasna0,99 ‰
- Teleorman0,89 ‰
- Brăila0,72 ‰
- Hunedoara0,68 ‰
- Caraș-Severin0,58 ‰
- Tulcea0,58 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”?
Tunari ocupă primul loc la „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”, cu 69,40 ‰.
Care este mediana pentru „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 1.926) este 1,30 ‰.