Vâlcele (Covasna): populație și statistici
Vâlcele are o populație de 6.327 (2026), pe o suprafață de 57,9 km², cu o densitate a populației de 109 loc./km². Se află pe locul 509 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +25,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.327
- 57,9 km²
- 109 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Vâlcele ocupă locul 6 (număr de localități: 45).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 28,1 ‰ în Vâlcele, față de o medie de 7,5 ‰ în județul Covasna și 6,7 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,16 ‰ în Vâlcele, față de o medie de 1,25 ‰ în județul Covasna și 1,87 ‰ la nivel național.
Vâlcele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 41).
Vâlcele în cifre
Unde se află Vâlcele?
Populația din Vâlcele în timp
Populația localității Vâlcele a fost de 5.040 în 2016 și de 6.327 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.641 |
| 2022 | 5.752 |
| 2023 | 5.873 |
| 2024 | 6.023 |
| 2025 | 6.196 |
| 2026 | 6.327 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Covasna pentru „Evoluția populației în 10 ani”.
- Locul 1 în județul Covasna pentru „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.115.
- Cea mai apropiată localitate este Hăghig, la 5,5 km.
Toți indicatorii pentru Vâlcele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vâlcele | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.049 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 28,1 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.978 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vâlcele | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,16 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.423 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.007 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 951 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 317,2 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.107 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,0 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.720 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vâlcele | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 11,9 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.965 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,47 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.928 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vâlcele | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 19,3% | 3,9% | 2,3% | pe locul 28 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vâlcele | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 57 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 929 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.087 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Vâlcele | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 1,99 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,16 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.070 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vâlcele | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 233 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 63 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.871 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vâlcele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 23,8%
- Construcții28 · 14,8%
- Hoteluri și restaurante17 · 9,0%
- Industria prelucrătoare16 · 8,5%
- Transport și depozitare13 · 6,9%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 6,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 6,3%
- Arte, spectacole și activități recreative9 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 21,7%
- Lucrări speciale de construcții25 · 13,2%
- Construcții de clădiri21 · 11,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 9,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 5,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare10 · 5,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 4,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 4,2%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice8 · 4,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi8 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vâlcele?
Populația localității Vâlcele este de 6.327 (2026), pe locul 509 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vâlcele?
Vâlcele are o suprafață de 57,9 km², cu o densitate a populației de 109 loc./km².
Populația din Vâlcele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vâlcele a trecut de la 5.040 la 6.327, adică o variație de +25,5%.
Unde se află Vâlcele?
Vâlcele se află în județul Covasna. Latitudine 45,853, longitudine 25,681.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vâlcele?
În Vâlcele, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 28,1 ‰ (2025), pe locul 2 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vâlcele?
În Vâlcele, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,16 ‰ (2025), pe locul 2.423 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Vâlcele?
Cele mai apropiate de Vâlcele sunt: Hăghig (5,5 km), Feldioara (8,0 km), Sfântu Gheorghe (8,4 km), Arcuș (8,7 km), Belin (9,4 km).