Chinteni: populație și statistici
Chinteni are o populație de 4.826 (2026), pe o suprafață de 96,5 km², cu o densitate a populației de 50,0 loc./km². Se află pe locul 803 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +53,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.826
- 96,5 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Chinteni ocupă locul 16 (număr de localități: 81).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 86,6 ‰ în Chinteni, față de o medie de 22,3 ‰ în județul Cluj și 18,5 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 10,98 ‰ în Chinteni, față de o medie de 6,06 ‰ în județul Cluj și 3,92 ‰ la nivel național.
Chinteni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 188).
Chinteni în cifre
Unde se află Chinteni?
localități vecine
- Borșa8,7 km · 1.255
- Baciu8,9 km · 15.330
- Vultureni9,0 km · 1.502
- Sânpaul11 km · 2.213
- Așchileu12 km · 1.396
- Cluj-Napoca13 km · 324.860
- Gârbău14 km · 2.129
- Dăbâca15 km · 1.336
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Chinteni în timp
Populația localității Chinteni a fost de 3.149 în 2016 și de 4.826 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.592 |
| 2022 | 3.661 |
| 2023 | 3.868 |
| 2024 | 4.158 |
| 2025 | 4.540 |
| 2026 | 4.826 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Cluj pentru „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.521.
- Cea mai apropiată localitate este Borșa, la 8,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Baciu (populație: 15.330), la 8,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Chinteni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Chinteni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 86,6 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 14 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 30,9 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 60 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 226 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.824 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Chinteni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,90 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 761 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 14,71 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 27 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.632 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 337 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 752,6 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 169 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,2 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.121 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,77 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 208 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Chinteni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 13,95 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 80 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 443 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 214 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Chinteni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 101,3 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 61 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 10,98 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 21 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Chinteni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 94 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,3% | 1,2% | 2,3% | pe locul 3.029 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Chinteni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,1 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.117 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Chinteni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 58,2 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 282 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 17,68 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 23 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Chinteni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.689 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.629 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.957 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Chinteni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 34 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.100 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Chinteni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor241 · 17,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice158 · 11,2%
- Construcții154 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport143 · 10,1%
- Industria prelucrătoare114 · 8,1%
- Transport și depozitare108 · 7,6%
- Informații și comunicații105 · 7,4%
- Alte activități de servicii73 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor188 · 13,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor148 · 10,5%
- Lucrări speciale de construcții138 · 9,8%
- Construcții de clădiri107 · 7,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte86 · 6,1%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management83 · 5,9%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice78 · 5,5%
- Tranzacții imobiliare72 · 5,1%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe71 · 5,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi70 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Chinteni?
Populația localității Chinteni este de 4.826 (2026), pe locul 803 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Chinteni?
Chinteni are o suprafață de 96,5 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Chinteni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Chinteni a trecut de la 3.149 la 4.826, adică o variație de +53,3%.
Unde se află Chinteni?
Chinteni se află în județul Cluj. Latitudine 46,880, longitudine 23,545.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Chinteni?
În Chinteni, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 86,6 ‰ (2025), pe locul 14 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Chinteni?
În Chinteni, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 10,98 ‰ (2026), pe locul 21 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Chinteni?
Cele mai apropiate de Chinteni sunt: Borșa (8,7 km), Baciu (8,9 km), Vultureni (9,0 km), Sânpaul (11 km), Așchileu (12 km).