Vânători (Galați): populație și statistici
Vânători are o populație de 8.064 (2026), pe o suprafață de 44,0 km², cu o densitate a populației de 183 loc./km². Se află pe locul 362 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +43,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 8.064
- 44,0 km²
- 183 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Galați după populație: Vânători ocupă locul 9 (număr de localități: 65).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 61,1 ‰ în Vânători, față de o medie de 14,8 ‰ în județul Galați și 18,5 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,12 ‰ în Vânători, față de o medie de 2,21 ‰ în județul Galați și 3,53 ‰ la nivel național.
Vânători: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 275).
Vânători în cifre
Unde se află Vânători?
localități vecine
- Smârdan6,5 km · 6.031
- Tulucești7,5 km · 7.533
- Galați11 km · 288.873
- Șendreni11 km · 5.962
- Schela13 km · 3.924
- Braniștea15 km · 4.531
- Rediu16 km · 1.842
- Cuza Vodă17 km · 2.555
Toate localitățile din județul Galați
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vânători în timp
Populația localității Vânători a fost de 5.634 în 2016 și de 8.064 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.583 |
| 2022 | 6.770 |
| 2023 | 7.025 |
| 2024 | 7.320 |
| 2025 | 7.736 |
| 2026 | 8.064 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Galați pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Galați pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.161.
- Densitatea populației sale este de 2,0 ori media națională.
Toți indicatorii pentru Vânători
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vânători | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 61,1 ‰ | 14,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 41 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 22,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.055 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 10,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vânători | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,49 km | 4,70 km | 7,67 km | pe locul 1.636 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 13,27 ‰ | 1,49 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 38 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.631 | 240.604 | 10.177.161 | pe locul 338 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 450,3 ‰ | 394,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.013 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 67,3 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 248 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 6,94 ‰ | 1,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 113 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Vânători | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,98 km | 2,25 km | 6,17 km | pe locul 248 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 403 m³ | 2.559 m³ | 325.688 m³ | pe locul 252 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Vânători | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 85,4 ‰ | 39,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 99 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,58 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 201 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vânători | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 364 ‰ | 195 ‰ | 71 ‰ | pe locul 94 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 2,6% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vânători | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 33,0 m³ | 27,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 985 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,38 km | 3,37 km | 4,05 km | pe locul 773 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vânători | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,12 ‰ | 2,21 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.778 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,12 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.749 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,12 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.116 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vânători | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 57 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.837 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,2 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.034 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vânători
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor388 · 20,7%
- Transport și depozitare201 · 10,7%
- Industria prelucrătoare196 · 10,4%
- Construcții180 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport168 · 8,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice151 · 8,0%
- Hoteluri și restaurante92 · 4,9%
- Alte activități de servicii86 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor275 · 14,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor235 · 12,5%
- Lucrări speciale de construcții167 · 8,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte137 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi126 · 6,7%
- Construcții de clădiri90 · 4,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi90 · 4,8%
- Tranzacții imobiliare81 · 4,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație79 · 4,2%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management68 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vânători?
Populația localității Vânători este de 8.064 (2026), pe locul 362 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vânători?
Vânători are o suprafață de 44,0 km², cu o densitate a populației de 183 loc./km².
Populația din Vânători crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vânători a trecut de la 5.634 la 8.064, adică o variație de +43,1%.
Unde se află Vânători?
Vânători se află în județul Galați. Latitudine 45,520, longitudine 27,998.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vânători?
În Vânători, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 61,1 ‰ (2025), pe locul 41 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vânători?
În Vânători, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,12 ‰ (2024), pe locul 2.778 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Vânători?
Cele mai apropiate de Vânători sunt: Smârdan (6,5 km), Tulucești (7,5 km), Galați (11 km), Șendreni (11 km), Schela (13 km).