Dascălu: populație și statistici
Dascălu are o populație de 3.270 (2026), pe o suprafață de 38,9 km², cu o densitate a populației de 84,1 loc./km². Se află pe locul 1.412 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +13,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.270
- 38,9 km²
- 84 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ilfov după populație: Dascălu ocupă locul 36 (număr de localități: 40).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 14,98 ‰ în Dascălu, față de o medie de 12,82 ‰ în județul Ilfov și 3,92 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 36,70 ‰ în Dascălu, față de o medie de 6,59 ‰ în județul Ilfov și 1,87 ‰ la nivel național.
Dascălu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 175).
Dascălu în cifre
Unde se află Dascălu?
Populația din Dascălu în timp
Populația localității Dascălu a fost de 2.883 în 2016 și de 3.270 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.996 |
| 2022 | 3.016 |
| 2023 | 3.053 |
| 2024 | 3.113 |
| 2025 | 3.227 |
| 2026 | 3.270 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Ilfov pentru „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.448.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Moara Vlăsiei (populație: 6.792), la 4,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Dascălu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Dascălu | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 30,9 ‰ | 52,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 206 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 24,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.148 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 8,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 7,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Dascălu | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 36,70 ‰ | 6,59 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.143 | 312.516 | 10.177.161 | pe locul 835 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 655,4 ‰ | 570,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 392 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,5 m² | 71,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.549 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 6,73 ‰ | 14,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 123 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Dascălu | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,27 km | 5,51 km | 6,17 km | pe locul 228 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 355 m³ | 23.072 m³ | 325.688 m³ | pe locul 325 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Dascălu | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 119,3 ‰ | 144,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 33 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 14,98 ‰ | 12,82 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 12 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Dascălu | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 107 ‰ | 336 ‰ | 71 ‰ | pe locul 918 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 0,3% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Dascălu | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 1.461 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Dascălu | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,53 ‰ | 2,23 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 317 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,61 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 732 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,92 ‰ | 0,58 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 293 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Dascălu | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 112 ‰ | 119 ‰ | 91 ‰ | pe locul 888 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Dascălu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor236 · 22,4%
- Transport și depozitare170 · 16,1%
- Activități administrative și servicii de suport111 · 10,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice105 · 10,0%
- Construcții86 · 8,2%
- Industria prelucrătoare70 · 6,6%
- Informații și comunicații57 · 5,4%
- Alte activități de servicii48 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor175 · 16,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte145 · 13,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor127 · 12,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi82 · 7,8%
- Lucrări speciale de construcții78 · 7,4%
- Activități de servicii informatice50 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing48 · 4,6%
- Publicitate și activități de studiere a pieței46 · 4,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi45 · 4,3%
- Construcții de clădiri39 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Dascălu?
Populația localității Dascălu este de 3.270 (2026), pe locul 1.412 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Dascălu?
Dascălu are o suprafață de 38,9 km², cu o densitate a populației de 84 loc./km².
Populația din Dascălu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Dascălu a trecut de la 2.883 la 3.270, adică o variație de +13,4%.
Unde se află Dascălu?
Dascălu se află în județul Ilfov. Latitudine 44,601, longitudine 26,250.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Dascălu?
În Dascălu, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 14,98 ‰ (2026), pe locul 12 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Dascălu?
În Dascălu, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 36,70 ‰ (2025), pe locul 1 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Dascălu?
Cele mai apropiate de Dascălu sunt: Moara Vlăsiei (4,2 km), Petrăchioaia (5,7 km), Ștefăneștii de Jos (8,3 km), Grădiștea (8,4 km), Afumați (8,4 km).