Răducăneni: populație și statistici
Răducăneni are o populație de 9.559 (2026), pe o suprafață de 86,5 km², cu o densitate a populației de 111 loc./km². Se află pe locul 281 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +3,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 9.559
- 86,5 km²
- 111 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Răducăneni ocupă locul 16 (număr de localități: 98).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,10 ‰ în Răducăneni, față de o medie de 2,21 ‰ în județul Iași și 1,87 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 0,7 ‰ în Răducăneni, față de o medie de 8,0 ‰ în județul Iași și 29,5 ‰ la nivel național.
Răducăneni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 85).
Răducăneni în cifre
Unde se află Răducăneni?
Populația din Răducăneni în timp
Populația localității Răducăneni a fost de 9.249 în 2016 și de 9.559 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 8.839 |
| 2022 | 8.722 |
| 2023 | 8.596 |
| 2024 | 8.868 |
| 2025 | 9.580 |
| 2026 | 9.559 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.109.
- Cea mai apropiată localitate este Moșna, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tomești (populație: 14.925), la 23 km distanță.
Toți indicatorii pentru Răducăneni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Răducăneni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,9 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 432 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,5 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 144 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 875 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.607 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Răducăneni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,16 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 2.016 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,10 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.434 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.701 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 541 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 282,6 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.134 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,3 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.059 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,10 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.901 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Răducăneni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,6 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.370 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,84 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.684 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Răducăneni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 74 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.498 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Răducăneni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 4 ‰ | 576 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.203 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 0,7 ‰ | 8,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.360 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Răducăneni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,6 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.138 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,40 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.465 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Răducăneni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,57 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 307 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.069 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.957 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Răducăneni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 945 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,0 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.084 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Răducăneni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor120 · 21,4%
- Transport și depozitare71 · 12,7%
- Activități administrative și servicii de suport55 · 9,8%
- Construcții53 · 9,4%
- Industria prelucrătoare43 · 7,7%
- Tranzacții imobiliare40 · 7,1%
- Hoteluri și restaurante38 · 6,8%
- Alte activități de servicii28 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor85 · 15,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor76 · 13,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte55 · 9,8%
- Lucrări speciale de construcții48 · 8,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi46 · 8,2%
- Tranzacții imobiliare40 · 7,1%
- Construcții de clădiri38 · 6,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație38 · 6,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi33 · 5,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe25 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Răducăneni?
Populația localității Răducăneni este de 9.559 (2026), pe locul 281 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Răducăneni?
Răducăneni are o suprafață de 86,5 km², cu o densitate a populației de 111 loc./km².
Populația din Răducăneni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Răducăneni a trecut de la 9.249 la 9.559, adică o variație de +3,4%.
Unde se află Răducăneni?
Răducăneni se află în județul Iași. Latitudine 46,961, longitudine 27,943.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Răducăneni?
În Răducăneni, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,10 ‰ (2025), pe locul 2.434 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Răducăneni?
În Răducăneni, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 0,7 ‰ (2025), pe locul 1.360 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Răducăneni?
Cele mai apropiate de Răducăneni sunt: Moșna (5,2 km), Costuleni (7,4 km), Grozești (8,3 km), Ciortești (9,6 km), Gorban (11 km).