Arcuș: populație și statistici
Arcuș are o populație de 1.821 (2026), pe o suprafață de 36,5 km², cu o densitate a populației de 49,8 loc./km². Se află pe locul 2.495 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +13,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.821
- 36,5 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Arcuș ocupă locul 30 (număr de localități: 45).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 8,79 ‰ în Arcuș, față de o medie de 1,25 ‰ în județul Covasna și 1,87 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,9 ‰ în Arcuș, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Covasna și 20,1 ‰ la nivel național.
Arcuș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 35).
Arcuș în cifre
Unde se află Arcuș?
Populația din Arcuș în timp
Populația localității Arcuș a fost de 1.602 în 2016 și de 1.821 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.670 |
| 2022 | 1.696 |
| 2023 | 1.729 |
| 2024 | 1.763 |
| 2025 | 1.802 |
| 2026 | 1.821 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Covasna pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Covasna pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.118.
- Cea mai apropiată localitate este Valea Crișului, la 1,8 km.
Toți indicatorii pentru Arcuș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Arcuș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,6 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 510 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.026 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.806 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Arcuș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,24 km | 5,18 km | 7,67 km | pe locul 1.229 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 8,79 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 96 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 850 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 2.719 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 466,8 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.810 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,6 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 463 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 6,04 ‰ | 0,99 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 147 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Arcuș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 64,8 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 226 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,39 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 398 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Arcuș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 135 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 684 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,8% | 3,9% | 2,3% | pe locul 1.317 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Arcuș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 7,8 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 68 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.111 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 207 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 49,4 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 221 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Arcuș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,9 m³ | 33,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.351 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,04 km | 4,46 km | 4,05 km | pe locul 504 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Arcuș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,10 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 179 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Arcuș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 75 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.249 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 688 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Arcuș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor54 · 17,1%
- Activități administrative și servicii de suport37 · 11,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice35 · 11,1%
- Construcții32 · 10,1%
- Transport și depozitare27 · 8,5%
- Industria prelucrătoare21 · 6,6%
- Tranzacții imobiliare17 · 5,4%
- Informații și comunicații16 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 11,1%
- Lucrări speciale de construcții30 · 9,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 9,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 7,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi20 · 6,3%
- Construcții de clădiri19 · 6,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 5,7%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice18 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare17 · 5,4%
- Activități de închiriere și leasing14 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Arcuș?
Populația localității Arcuș este de 1.821 (2026), pe locul 2.495 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Arcuș?
Arcuș are o suprafață de 36,5 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Arcuș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Arcuș a trecut de la 1.602 la 1.821, adică o variație de +13,7%.
Unde se află Arcuș?
Arcuș se află în județul Covasna. Latitudine 45,901, longitudine 25,771.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Arcuș?
În Arcuș, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 8,79 ‰ (2025), pe locul 96 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Arcuș?
În Arcuș, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,9 ‰ (2025), pe locul 3.026 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Arcuș?
Cele mai apropiate de Arcuș sunt: Valea Crișului (1,8 km), Sfântu Gheorghe (4,2 km), Ghidfalău (8,7 km), Vâlcele (8,7 km), Bodoc (9,7 km).