Măgurele (Ilfov): populație și statistici
Măgurele are o populație de 14.507 (2026), pe o suprafață de 44,3 km², cu o densitate a populației de 328 loc./km². Se află pe locul 161 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +40,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 14.507
- 44,3 km²
- 328 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ilfov după populație: Măgurele ocupă locul 10 (număr de localități: 40).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 146,1 ‰ în Măgurele, față de o medie de 144,5 ‰ în județul Ilfov și 60,3 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 11,58 ‰ în Măgurele, față de o medie de 6,59 ‰ în județul Ilfov și 1,87 ‰ la nivel național.
Măgurele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 959).
Măgurele în cifre
Unde se află Măgurele?
Populația din Măgurele în timp
Populația localității Măgurele a fost de 10.364 în 2016 și de 14.507 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 11.996 |
| 2022 | 12.344 |
| 2023 | 12.950 |
| 2024 | 13.512 |
| 2025 | 14.059 |
| 2026 | 14.507 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.199.
- Densitatea populației sale este de 3,6 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bragadiru (populație: 38.983), la 3,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Măgurele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măgurele | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 51,2 ‰ | 52,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 72 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,4 ‰ | 24,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.027 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 8,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 7,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.772 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măgurele | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,73 km | 3,60 km | 7,67 km | pe locul 2.301 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 11,58 ‰ | 6,59 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 57 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 8.093 | 312.516 | 10.177.161 | pe locul 124 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 557,9 ‰ | 570,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 860 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 77,7 m² | 71,3 m² | 50,3 m² | pe locul 51 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,24 ‰ | 14,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 345 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Măgurele | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,42 km | 5,51 km | 6,17 km | pe locul 470 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 592 m³ | 23.072 m³ | 325.688 m³ | pe locul 108 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Măgurele | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 146,1 ‰ | 144,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 12 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 17,10 ‰ | 12,82 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 7 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măgurele | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 399 ‰ | 336 ‰ | 71 ‰ | pe locul 80 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,2% | 0,3% | 2,3% | pe locul 3.073 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Măgurele | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,6 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 49 ‰ | 1.158 ‰ | 200 ‰ | pe locul 954 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 14,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 710 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Măgurele | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,7 m³ | 39,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 810 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,36 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 1.002 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Măgurele | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,79 ‰ | 2,23 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 96 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 494 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,58 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 864 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Măgurele | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 166 ‰ | 119 ‰ | 91 ‰ | pe locul 239 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,4 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.964 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măgurele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor1.205 · 20,0%
- Activități administrative și servicii de suport682 · 11,3%
- Transport și depozitare674 · 11,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice630 · 10,5%
- Construcții494 · 8,2%
- Industria prelucrătoare417 · 6,9%
- Informații și comunicații371 · 6,2%
- Alte activități de servicii337 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor959 · 15,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor659 · 11,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte525 · 8,7%
- Lucrări speciale de construcții441 · 7,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi378 · 6,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi362 · 6,0%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management345 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare334 · 5,6%
- Construcții de clădiri310 · 5,2%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice280 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măgurele?
Populația localității Măgurele este de 14.507 (2026), pe locul 161 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măgurele?
Măgurele are o suprafață de 44,3 km², cu o densitate a populației de 328 loc./km².
Populația din Măgurele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măgurele a trecut de la 10.364 la 14.507, adică o variație de +40,0%.
Unde se află Măgurele?
Măgurele se află în județul Ilfov. Latitudine 44,346, longitudine 26,000.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măgurele?
În Măgurele, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 146,1 ‰ (2026), pe locul 12 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măgurele?
În Măgurele, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 11,58 ‰ (2025), pe locul 57 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Măgurele?
Cele mai apropiate de Măgurele sunt: Bragadiru (3,2 km), Dărăști-Ilfov (3,9 km), Cornetu (4,0 km), Clinceni (6,6 km), 1 Decembrie (6,8 km).