Feleacu: populație și statistici
Feleacu are o populație de 5.037 (2026), pe o suprafață de 66,2 km², cu o densitate a populației de 76,1 loc./km². Se află pe locul 746 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +33,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.037
- 66,2 km²
- 76 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Feleacu ocupă locul 15 (număr de localități: 81).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 129,2 ‰ în Feleacu, față de o medie de 97,8 ‰ în județul Cluj și 60,3 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 9,93 ‰ în Feleacu, față de o medie de 1,77 ‰ în județul Cluj și 1,87 ‰ la nivel național.
Feleacu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 234).
Feleacu în cifre
Unde se află Feleacu?
localități vecine
- Cluj-Napoca7,7 km · 324.860
- Tureni8,1 km · 2.195
- Aiton8,3 km · 1.076
- Apahida11 km · 18.576
- Ciurila13 km · 1.973
- Florești13 km · 58.010
- Cojocna14 km · 4.202
- Ploscoș14 km · 586
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Feleacu în timp
Populația localității Feleacu a fost de 3.767 în 2016 și de 5.037 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.220 |
| 2022 | 4.367 |
| 2023 | 4.515 |
| 2024 | 4.771 |
| 2025 | 4.917 |
| 2026 | 5.037 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.276.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cluj-Napoca (populație: 324.860), la 7,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Feleacu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Feleacu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 41,9 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 103 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.074 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.714 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Feleacu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,11 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 1.071 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 9,93 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 78 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.817 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 507 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 559,3 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 848 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 69,8 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 170 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 6,95 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 112 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Feleacu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 13,64 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 83 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 481 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 169 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Feleacu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 129,2 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 24 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 10,13 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 30 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Feleacu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 168 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 512 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 1,2% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Feleacu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,6 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 250 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 942 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 237 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 29,0 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 353 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Feleacu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,9 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 637 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Feleacu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.963 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.772 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.988 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Feleacu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,0 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.308 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Feleacu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor326 · 17,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice232 · 12,4%
- Activități administrative și servicii de suport206 · 11,0%
- Construcții163 · 8,7%
- Industria prelucrătoare159 · 8,5%
- Informații și comunicații152 · 8,1%
- Transport și depozitare129 · 6,9%
- Tranzacții imobiliare94 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor234 · 12,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor200 · 10,6%
- Lucrări speciale de construcții143 · 7,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management120 · 6,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi114 · 6,1%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe112 · 6,0%
- Construcții de clădiri102 · 5,4%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice98 · 5,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte96 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare94 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Feleacu?
Populația localității Feleacu este de 5.037 (2026), pe locul 746 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Feleacu?
Feleacu are o suprafață de 66,2 km², cu o densitate a populației de 76 loc./km².
Populația din Feleacu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Feleacu a trecut de la 3.767 la 5.037, adică o variație de +33,7%.
Unde se află Feleacu?
Feleacu se află în județul Cluj. Latitudine 46,714, longitudine 23,652.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Feleacu?
În Feleacu, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 129,2 ‰ (2026), pe locul 24 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Feleacu?
În Feleacu, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 9,93 ‰ (2025), pe locul 78 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Feleacu?
Cele mai apropiate de Feleacu sunt: Cluj-Napoca (7,7 km), Tureni (8,1 km), Aiton (8,3 km), Apahida (11 km), Ciurila (13 km).