Tunari: populație și statistici
Tunari are o populație de 10.822 (2026), pe o suprafață de 29,8 km², cu o densitate a populației de 364 loc./km². Se află pe locul 227 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +96,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 10.822
- 29,8 km²
- 364 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ilfov după populație: Tunari ocupă locul 17 (număr de localități: 40).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 174,6 ‰ în Tunari, față de o medie de 144,5 ‰ în județul Ilfov și 60,3 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 95,3 ‰ în Tunari, față de o medie de 52,2 ‰ în județul Ilfov și 18,5 ‰ la nivel național.
Tunari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 860).
Tunari în cifre
Unde se află Tunari?
Populația din Tunari în timp
Populația localității Tunari a fost de 5.503 în 2016 și de 10.822 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.335 |
| 2022 | 7.807 |
| 2023 | 8.442 |
| 2024 | 9.130 |
| 2025 | 10.035 |
| 2026 | 10.822 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Ilfov pentru „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.168.
- Densitatea populației sale este de 4,0 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Otopeni (populație: 23.276), la 5,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tunari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tunari | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 95,3 ‰ | 52,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 12 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 28,1 ‰ | 24,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 125 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 8,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 363 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 5,5 ‰ | 7,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.125 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tunari | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 1,25 km | 3,60 km | 7,67 km | pe locul 2.678 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 9,98 ‰ | 6,59 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 76 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 7.645 | 312.516 | 10.177.161 | pe locul 133 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 706,4 ‰ | 570,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 253 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,5 m² | 71,3 m² | 50,3 m² | pe locul 304 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 69,40 ‰ | 14,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Tunari | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,75 km | 5,51 km | 6,17 km | pe locul 266 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 771 m³ | 23.072 m³ | 325.688 m³ | pe locul 48 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Tunari | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 174,6 ‰ | 144,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 6 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 19,40 ‰ | 12,82 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tunari | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 281 ‰ | 336 ‰ | 71 ‰ | pe locul 210 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 0,3% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tunari | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,6 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 38 ‰ | 1.158 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.000 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Tunari | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,5 m³ | 39,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.156 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,99 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 1.549 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Tunari | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 2,23 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.414 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 0,58 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.034 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tunari | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 102 ‰ | 119 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.185 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tunari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor1.047 · 17,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice822 · 13,5%
- Activități administrative și servicii de suport646 · 10,6%
- Informații și comunicații533 · 8,8%
- Tranzacții imobiliare470 · 7,7%
- Transport și depozitare435 · 7,1%
- Construcții424 · 7,0%
- Industria prelucrătoare355 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor860 · 14,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor645 · 10,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management479 · 7,9%
- Tranzacții imobiliare470 · 7,7%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice391 · 6,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi384 · 6,3%
- Lucrări speciale de construcții363 · 6,0%
- Publicitate și activități de studiere a pieței342 · 5,6%
- Activități de servicii informatice338 · 5,5%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe327 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tunari?
Populația localității Tunari este de 10.822 (2026), pe locul 227 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tunari?
Tunari are o suprafață de 29,8 km², cu o densitate a populației de 364 loc./km².
Populația din Tunari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tunari a trecut de la 5.503 la 10.822, adică o variație de +96,7%.
Unde se află Tunari?
Tunari se află în județul Ilfov. Latitudine 44,550, longitudine 26,133.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tunari?
În Tunari, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 174,6 ‰ (2026), pe locul 6 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tunari?
În Tunari, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 95,3 ‰ (2025), pe locul 12 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Tunari?
Cele mai apropiate de Tunari sunt: Otopeni (5,0 km), Ștefăneștii de Jos (5,4 km), Balotești (7,9 km), Voluntari (7,9 km), Corbeanca (8,6 km).