Malu Mare: populație și statistici
Malu Mare are o populație de 9.537 (2026), pe o suprafață de 30,9 km², cu o densitate a populației de 309 loc./km². Se află pe locul 284 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +116,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 9.537
- 30,9 km²
- 309 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dolj după populație: Malu Mare ocupă locul 6 (număr de localități: 111).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 9,44 ‰ în Malu Mare, față de o medie de 3,58 ‰ în județul Dolj și 3,92 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 26 ‰ în Malu Mare, față de o medie de 172 ‰ în județul Dolj și 163 ‰ la nivel național.
Malu Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 341).
Malu Mare în cifre
Unde se află Malu Mare?
localități vecine
- Cârcea5,4 km · 4.317
- Coșoveni6,3 km · 3.440
- Podari6,7 km · 7.063
- Ghindeni7,1 km · 1.798
- Teasc8,5 km · 3.014
- Țuglui9,0 km · 2.869
- Craiova9,3 km · 278.599
- Robănești10 km · 2.182
Toate localitățile din județul Dolj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Malu Mare în timp
Populația localității Malu Mare a fost de 4.407 în 2016 și de 9.537 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.131 |
| 2022 | 6.614 |
| 2023 | 7.269 |
| 2024 | 8.053 |
| 2025 | 8.943 |
| 2026 | 9.537 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Dolj pentru „Evoluția populației în 10 ani”.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.322.
- Densitatea populației sale este de 3,4 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cârcea, la 5,4 km.
Toți indicatorii pentru Malu Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Malu Mare | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 83,8 ‰ | 17,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 19 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,9 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 208 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 6,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.093 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Malu Mare | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,40 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 1.665 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 19,71 ‰ | 2,10 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 15 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.299 | 309.497 | 10.177.161 | pe locul 255 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 450,8 ‰ | 469,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.006 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,6 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 463 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 9,65 ‰ | 2,46 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 71 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Malu Mare | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 1,44 km | 2,64 km | 6,17 km | pe locul 955 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 85 m³ | 5.466 m³ | 325.688 m³ | pe locul 894 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Malu Mare | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 98,8 ‰ | 55,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 65 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 9,44 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 40 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Malu Mare | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 54 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.079 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 5,0% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Malu Mare | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 28 ‰ | 496 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.049 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,0 ‰ | 7,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.350 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Malu Mare | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,7 m³ | 29,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.550 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,31 km | 3,38 km | 4,05 km | pe locul 1.261 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Malu Mare | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 5,69 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,65 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,39 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Malu Mare | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 26 ‰ | 172 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.126 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,0 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.084 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Malu Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor433 · 21,2%
- Construcții197 · 9,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice188 · 9,2%
- Transport și depozitare186 · 9,1%
- Industria prelucrătoare180 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport176 · 8,6%
- Informații și comunicații106 · 5,2%
- Tranzacții imobiliare99 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor341 · 16,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor222 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții172 · 8,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte129 · 6,3%
- Construcții de clădiri124 · 6,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi102 · 5,0%
- Tranzacții imobiliare99 · 4,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație85 · 4,2%
- Activități referitoare la sănătatea umană83 · 4,1%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management76 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Malu Mare?
Populația localității Malu Mare este de 9.537 (2026), pe locul 284 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Malu Mare?
Malu Mare are o suprafață de 30,9 km², cu o densitate a populației de 309 loc./km².
Populația din Malu Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Malu Mare a trecut de la 4.407 la 9.537, adică o variație de +116,4%.
Unde se află Malu Mare?
Malu Mare se află în județul Dolj. Latitudine 44,254, longitudine 23,854.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Malu Mare?
În Malu Mare, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 9,44 ‰ (2026), pe locul 40 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Malu Mare?
În Malu Mare, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 26 ‰ (2025), pe locul 3.126 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Malu Mare?
Cele mai apropiate de Malu Mare sunt: Cârcea (5,4 km), Coșoveni (6,3 km), Podari (6,7 km), Ghindeni (7,1 km), Teasc (8,5 km).