Runcu (Dâmbovița): populație și statistici
Runcu are o populație de 4.090 (2026), pe o suprafață de 79,5 km², cu o densitate a populației de 51,5 loc./km². Se află pe locul 1.046 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.090
- 79,5 km²
- 52 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Runcu ocupă locul 45 (număr de localități: 89).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 9,54 ‰ în Runcu, față de o medie de 2,77 ‰ în județul Dâmbovița și 1,87 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 27 ‰ în Runcu, față de o medie de 175 ‰ în județul Dâmbovița și 252 ‰ la nivel național.
Runcu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 47).
Runcu în cifre
Unde se află Runcu?
Populația din Runcu în timp
Populația localității Runcu a fost de 4.437 în 2016 și de 4.090 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.184 |
| 2022 | 4.135 |
| 2023 | 4.100 |
| 2024 | 4.110 |
| 2025 | 4.115 |
| 2026 | 4.090 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.129.
- Cea mai apropiată localitate este Pietroșița, la 3,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Fieni (populație: 6.879), la 7,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Runcu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Runcu | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.907 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,1 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.462 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.812 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Runcu | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,77 km | 5,16 km | 7,67 km | pe locul 1.570 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 9,54 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 84 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.175 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 813 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 531,8 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.076 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,1 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.956 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 5,87 ‰ | 2,09 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 157 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Runcu | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,68 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 345 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 178 m³ | 19.271 m³ | 325.688 m³ | pe locul 699 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Runcu | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,3 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.425 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,67 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 612 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Runcu | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 27 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.996 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Runcu | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,7 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 233 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.025 ‰ | 407 ‰ | 200 ‰ | pe locul 223 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 36,7 ‰ | 14,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 293 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Runcu | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,4 m³ | 30,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.484 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Runcu | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,42 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Runcu | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 58 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.806 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Runcu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor59 · 17,8%
- Activități administrative și servicii de suport38 · 11,4%
- Transport și depozitare35 · 10,5%
- Hoteluri și restaurante31 · 9,3%
- Construcții28 · 8,4%
- Arte, spectacole și activități recreative25 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice24 · 7,2%
- Industria prelucrătoare21 · 6,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 14,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 10,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 7,5%
- Lucrări speciale de construcții24 · 7,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare22 · 6,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 6,0%
- Construcții de clădiri19 · 5,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi17 · 5,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră14 · 4,2%
- Învățământ14 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Runcu?
Populația localității Runcu este de 4.090 (2026), pe locul 1.046 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Runcu?
Runcu are o suprafață de 79,5 km², cu o densitate a populației de 52 loc./km².
Populația din Runcu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Runcu a trecut de la 4.437 la 4.090, adică o variație de −7,8%.
Unde se află Runcu?
Runcu se află în județul Dâmbovița. Latitudine 45,183, longitudine 25,383.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Runcu?
În Runcu, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 9,54 ‰ (2025), pe locul 84 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Runcu?
În Runcu, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 27 ‰ (2024), pe locul 2.996 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Runcu?
Cele mai apropiate de Runcu sunt: Pietroșița (3,1 km), Râu Alb (4,5 km), Buciumeni (6,4 km), Fieni (7,3 km), Moroeni (8,3 km).