Recea (Maramureș): populație și statistici
Recea are o populație de 7.693 (2026), pe o suprafață de 43,8 km², cu o densitate a populației de 176 loc./km². Se află pe locul 383 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +25,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.693
- 43,8 km²
- 176 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Recea ocupă locul 12 (număr de localități: 76).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 11,18 ‰ în Recea, față de o medie de 2,03 ‰ în județul Maramureș și 1,87 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 83,8 ‰ în Recea, față de o medie de 50,8 ‰ în județul Maramureș și 60,3 ‰ la nivel național.
Recea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 249).
Recea în cifre
Unde se află Recea?
Populația din Recea în timp
Populația localității Recea a fost de 6.153 în 2016 și de 7.693 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.691 |
| 2022 | 6.834 |
| 2023 | 7.068 |
| 2024 | 7.286 |
| 2025 | 7.535 |
| 2026 | 7.693 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Maramureș pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Maramureș pentru „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.134.
- Cea mai apropiată localitate este Coltău, la 3,7 km.
Toți indicatorii pentru Recea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Recea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 36,3 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 140 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.436 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Recea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,27 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.692 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 11,18 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 60 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.488 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 638 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 323,4 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.096 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 72,6 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 104 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,03 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 255 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Recea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,53 km | 4,85 km | 6,17 km | pe locul 276 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 443 m³ | 7.107 m³ | 325.688 m³ | pe locul 214 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Recea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 83,8 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 111 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,02 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 106 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Recea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 246 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 300 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Recea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,9 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 368 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 671 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 299 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 582 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Recea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 42,5 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 586 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,89 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 882 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Recea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.004 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.830 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Recea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 57 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.837 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Recea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor343 · 20,6%
- Construcții184 · 11,0%
- Industria prelucrătoare172 · 10,3%
- Transport și depozitare167 · 10,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice160 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport158 · 9,5%
- Hoteluri și restaurante79 · 4,7%
- Informații și comunicații75 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor249 · 14,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor216 · 13,0%
- Lucrări speciale de construcții159 · 9,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte134 · 8,0%
- Construcții de clădiri103 · 6,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi93 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing79 · 4,7%
- Tranzacții imobiliare72 · 4,3%
- Lucrări de geniu civil69 · 4,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație64 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Recea?
Populația localității Recea este de 7.693 (2026), pe locul 383 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Recea?
Recea are o suprafață de 43,8 km², cu o densitate a populației de 176 loc./km².
Populația din Recea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Recea a trecut de la 6.153 la 7.693, adică o variație de +25,0%.
Unde se află Recea?
Recea se află în județul Maramureș. Latitudine 47,616, longitudine 23,485.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Recea?
În Recea, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 11,18 ‰ (2025), pe locul 60 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Recea?
În Recea, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 83,8 ‰ (2026), pe locul 111 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Recea?
Cele mai apropiate de Recea sunt: Coltău (3,7 km), Tăuții-Măgherăuș (5,8 km), Groși (7,2 km), Săcălășeni (7,9 km), Baia Mare (7,9 km).