Ciurila: populație și statistici
Ciurila are o populație de 1.973 (2026), pe o suprafață de 72,3 km², cu o densitate a populației de 27,3 loc./km². Se află pe locul 2.348 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +35,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.973
- 72,3 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Ciurila ocupă locul 50 (număr de localități: 81).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 138,9 ‰ în Ciurila, față de o medie de 97,8 ‰ în județul Cluj și 60,3 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 17,74 ‰ în Ciurila, față de o medie de 1,77 ‰ în județul Cluj și 1,87 ‰ la nivel național.
Ciurila: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 117).
Ciurila în cifre
Unde se află Ciurila?
Populația din Ciurila în timp
Populația localității Ciurila a fost de 1.462 în 2016 și de 1.973 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.615 |
| 2022 | 1.645 |
| 2023 | 1.669 |
| 2024 | 1.761 |
| 2025 | 1.909 |
| 2026 | 1.973 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Cluj pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Cluj pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.130.
- Densitatea populației sale este de 3,3 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Ciurila
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ciurila | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 49,2 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 80 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.317 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 135 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.514 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ciurila | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,95 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 370 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 17,74 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 21 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.391 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.714 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 705,0 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 256 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,6 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 524 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 10,64 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 52 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ciurila | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 138,9 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 21 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 13,18 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 17 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ciurila | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 143 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 632 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ciurila | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 5,6 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 91 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 3.579 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 65 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 63,9 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 173 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ciurila | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,0 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 675 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ciurila | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.458 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.125 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Ciurila | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 56 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.859 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,1 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 828 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ciurila
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor139 · 15,9%
- Activități administrative și servicii de suport84 · 9,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice82 · 9,4%
- Industria prelucrătoare73 · 8,3%
- Construcții71 · 8,1%
- Informații și comunicații61 · 7,0%
- Hoteluri și restaurante55 · 6,3%
- Tranzacții imobiliare55 · 6,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor117 · 13,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor71 · 8,1%
- Lucrări speciale de construcții59 · 6,7%
- Tranzacții imobiliare55 · 6,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi50 · 5,7%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management48 · 5,5%
- Învățământ45 · 5,1%
- Activități sportive, de agrement și recreative45 · 5,1%
- Construcții de clădiri44 · 5,0%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe44 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ciurila?
Populația localității Ciurila este de 1.973 (2026), pe locul 2.348 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ciurila?
Ciurila are o suprafață de 72,3 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Ciurila crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ciurila a trecut de la 1.462 la 1.973, adică o variație de +35,0%.
Unde se află Ciurila?
Ciurila se află în județul Cluj. Latitudine 46,640, longitudine 23,524.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ciurila?
În Ciurila, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 138,9 ‰ (2026), pe locul 21 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ciurila?
În Ciurila, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 17,74 ‰ (2025), pe locul 21 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Ciurila?
Cele mai apropiate de Ciurila sunt: Săvădisla (5,7 km), Petreștii de Jos (10 km), Florești (11 km), Iara (11 km), Tureni (12 km).