Câmpineanca: populație și statistici
Câmpineanca are o populație de 4.777 (2026), pe o suprafață de 24,6 km², cu o densitate a populației de 194 loc./km². Se află pe locul 814 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +19,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.777
- 24,6 km²
- 194 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Câmpineanca ocupă locul 17 (număr de localități: 73).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 11,72 ‰ în Câmpineanca, față de o medie de 1,84 ‰ în județul Vrancea și 1,87 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 7,54 ‰ în Câmpineanca, față de o medie de 2,31 ‰ în județul Vrancea și 3,92 ‰ la nivel național.
Câmpineanca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 143).
Câmpineanca în cifre
Unde se află Câmpineanca?
Populația din Câmpineanca în timp
Populația localității Câmpineanca a fost de 4.014 în 2016 și de 4.777 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.299 |
| 2022 | 4.357 |
| 2023 | 4.456 |
| 2024 | 4.572 |
| 2025 | 4.707 |
| 2026 | 4.777 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Vrancea pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Vrancea pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.450.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori media națională.
Toți indicatorii pentru Câmpineanca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Câmpineanca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 39,4 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 117 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 555 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.368 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Câmpineanca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,24 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.702 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 11,72 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 53 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.193 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 797 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 459,1 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.907 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,1 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 369 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 8,58 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 82 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Câmpineanca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,33 km | 2,29 km | 6,17 km | pe locul 807 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 133 m³ | 2.158 m³ | 325.688 m³ | pe locul 798 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Câmpineanca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 65,9 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 206 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,54 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 85 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Câmpineanca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 144 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 628 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Câmpineanca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 23,4 ‰ | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 424 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Câmpineanca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,2 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 884 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,24 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 477 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Câmpineanca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.957 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Câmpineanca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 51 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.943 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Câmpineanca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor181 · 21,5%
- Activități administrative și servicii de suport115 · 13,6%
- Transport și depozitare85 · 10,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice80 · 9,5%
- Construcții75 · 8,9%
- Industria prelucrătoare68 · 8,1%
- Alte activități de servicii49 · 5,8%
- Tranzacții imobiliare37 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor143 · 17,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor101 · 12,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte66 · 7,8%
- Lucrări speciale de construcții64 · 7,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi60 · 7,1%
- Construcții de clădiri51 · 6,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi46 · 5,5%
- Activități de închiriere și leasing41 · 4,9%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management38 · 4,5%
- Tranzacții imobiliare37 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Câmpineanca?
Populația localității Câmpineanca este de 4.777 (2026), pe locul 814 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Câmpineanca?
Câmpineanca are o suprafață de 24,6 km², cu o densitate a populației de 194 loc./km².
Populația din Câmpineanca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Câmpineanca a trecut de la 4.014 la 4.777, adică o variație de +19,0%.
Unde se află Câmpineanca?
Câmpineanca se află în județul Vrancea. Latitudine 45,700, longitudine 27,133.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câmpineanca?
În Câmpineanca, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 11,72 ‰ (2025), pe locul 53 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câmpineanca?
În Câmpineanca, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 7,54 ‰ (2026), pe locul 85 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Câmpineanca?
Cele mai apropiate de Câmpineanca sunt: Cârligele (3,2 km), Focșani (3,6 km), Golești (5,0 km), Vârteșcoiu (5,4 km), Odobești (5,7 km).