Însurăței: populație și statistici
Însurăței are o populație de 6.580 (2026), pe o suprafață de 212,7 km², cu o densitate a populației de 30,9 loc./km². Se află pe locul 481 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.580
- 212,7 km²
- 31 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brăila după populație: Însurăței ocupă locul 4 (număr de localități: 44).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,15 ‰ în Însurăței, față de o medie de 1,08 ‰ în județul Brăila și 1,87 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 188 ‰ în Însurăței, față de o medie de 128 ‰ în județul Brăila și 163 ‰ la nivel național.
Însurăței: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 60).
Însurăței în cifre
Unde se află Însurăței?
Populația din Însurăței în timp
Populația localității Însurăței a fost de 7.135 în 2016 și de 6.580 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.839 |
| 2022 | 6.734 |
| 2023 | 6.663 |
| 2024 | 6.624 |
| 2025 | 6.609 |
| 2026 | 6.580 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Brăila pentru „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 29.790.
- Densitatea populației sale este de 2,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Zăvoaia, la 11,2 km.
Toți indicatorii pentru Însurăței
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Însurăței | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 11,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.667 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 15,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 14,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.384 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Însurăței | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,36 km | 4,97 km | 7,67 km | pe locul 1.207 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,15 ‰ | 1,08 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.427 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.759 | 145.218 | 10.177.161 | pe locul 522 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 419,3 ‰ | 462,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.438 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,1 m² | 45,2 m² | 50,3 m² | pe locul 2.317 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,15 ‰ | 0,72 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.890 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Însurăței | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,6 ‰ | 34,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.105 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,61 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.843 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Însurăței | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 74 ‰ | 224 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.498 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,9% | 3,2% | 2,3% | pe locul 442 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Însurăței | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,8 m³ | 34,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.285 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,72 km | 2,25 km | 4,05 km | pe locul 420 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Însurăței | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,91 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.696 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Însurăței | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 188 ‰ | 128 ‰ | 91 ‰ | pe locul 156 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Însurăței
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor93 · 27,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit44 · 13,2%
- Transport și depozitare44 · 13,2%
- Industria prelucrătoare23 · 6,9%
- Hoteluri și restaurante22 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 6,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice19 · 5,7%
- Construcții16 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor60 · 18,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor60 · 18,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe44 · 13,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 9,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 6,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 5,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi15 · 4,5%
- Tranzacții imobiliare14 · 4,2%
- Lucrări speciale de construcții13 · 3,9%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management12 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Însurăței?
Populația localității Însurăței este de 6.580 (2026), pe locul 481 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Însurăței?
Însurăței are o suprafață de 212,7 km², cu o densitate a populației de 31 loc./km².
Populația din Însurăței crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Însurăței a trecut de la 7.135 la 6.580, adică o variație de −7,8%.
Unde se află Însurăței?
Însurăței se află în județul Brăila. Latitudine 44,917, longitudine 27,600.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Însurăței?
În Însurăței, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,15 ‰ (2025), pe locul 2.427 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Însurăței?
În Însurăței, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 188 ‰ (2025), pe locul 156 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Însurăței?
Cele mai apropiate de Însurăței sunt: Zăvoaia (11 km), Dudești (13 km), Victoria (13 km), Bărăganul (14 km), Viziru (14 km).