Sadu: populație și statistici
Sadu are o populație de 2.827 (2026), pe o suprafață de 47,0 km², cu o densitate a populației de 60,1 loc./km². Se află pe locul 1.698 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +10,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.827
- 47,0 km²
- 60 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Sadu ocupă locul 37 (număr de localități: 64).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 9,90 ‰ în Sadu, față de o medie de 1,83 ‰ în județul Sibiu și 1,87 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 5,31 ‰ în Sadu, față de o medie de 4,13 ‰ în județul Sibiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Sadu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 63).
Sadu în cifre
Unde se află Sadu?
Populația din Sadu în timp
Populația localității Sadu a fost de 2.548 în 2016 și de 2.827 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.685 |
| 2022 | 2.683 |
| 2023 | 2.728 |
| 2024 | 2.790 |
| 2025 | 2.809 |
| 2026 | 2.827 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.588.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cisnădie (populație: 27.484), la 3,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sadu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sadu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,1 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 489 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.793 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 496 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.752 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sadu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,31 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 1.970 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 9,90 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 79 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.490 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 1.553 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 527,1 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.134 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,8 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 657 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Sadu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,74 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 656 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 288 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 462 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sadu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 60,5 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 277 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,31 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 235 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sadu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 110 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 879 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sadu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,4 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 278 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 621 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 317 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 23,3 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 426 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sadu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,5 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.015 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,63 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 720 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sadu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.513 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sadu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.057 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sadu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor92 · 18,6%
- Transport și depozitare56 · 11,3%
- Activități administrative și servicii de suport52 · 10,5%
- Industria prelucrătoare50 · 10,1%
- Construcții48 · 9,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice32 · 6,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit31 · 6,3%
- Hoteluri și restaurante27 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor63 · 12,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 11,7%
- Lucrări speciale de construcții48 · 9,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte48 · 9,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi30 · 6,1%
- Tranzacții imobiliare25 · 5,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare22 · 4,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)21 · 4,2%
- Activități de închiriere și leasing21 · 4,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră20 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sadu?
Populația localității Sadu este de 2.827 (2026), pe locul 1.698 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sadu?
Sadu are o suprafață de 47,0 km², cu o densitate a populației de 60 loc./km².
Populația din Sadu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sadu a trecut de la 2.548 la 2.827, adică o variație de +10,9%.
Unde se află Sadu?
Sadu se află în județul Sibiu. Latitudine 45,686, longitudine 24,180.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sadu?
În Sadu, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 9,90 ‰ (2025), pe locul 79 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sadu?
În Sadu, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 5,31 ‰ (2026), pe locul 235 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Sadu?
Cele mai apropiate de Sadu sunt: Cisnădie (3,8 km), Tălmaciu (6,6 km), Șelimbăr (9,1 km), Rășinari (9,2 km), Poplaca (12 km).