Frumușeni: populație și statistici
Frumușeni are o populație de 2.836 (2026), pe o suprafață de 44,5 km², cu o densitate a populației de 63,8 loc./km². Se află pe locul 1.689 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +2,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.836
- 44,5 km²
- 64 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Frumușeni ocupă locul 41 (număr de localități: 78).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,0% în Frumușeni, față de o medie de 1,7% în județul Arad și 2,0% la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 10,23 ‰ în Frumușeni, față de o medie de 1,98 ‰ în județul Arad și 1,87 ‰ la nivel național.
Frumușeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 56).
Frumușeni în cifre
Unde se află Frumușeni?
localități vecine
- Fântânele6,2 km · 3.950
- Mașloc8,8 km · 2.427
- Vladimirescu10 km · 15.715
- Zăbrani11 km · 4.250
- Ghioroc13 km · 4.090
- Fibiș13 km · 1.788
- Șagu13 km · 4.233
- Bogda15 km · 537
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Frumușeni în timp
Populația localității Frumușeni a fost de 2.765 în 2016 și de 2.836 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.768 |
| 2022 | 2.762 |
| 2023 | 2.760 |
| 2024 | 2.777 |
| 2025 | 2.827 |
| 2026 | 2.836 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.230.
- Cea mai apropiată localitate este Fântânele, la 6,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vladimirescu (populație: 15.715), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Frumușeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Frumușeni | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 29,6 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 241 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,0 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 257 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.873 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Frumușeni | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,81 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 377 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 10,23 ‰ | 1,98 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 73 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.219 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 2.018 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 429,8 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.300 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,8 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 337 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,94 ‰ | 1,84 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 198 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Frumușeni | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 48,3 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 553 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 6,35 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 135 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Frumușeni | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 126 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 739 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,0% | 1,7% | 2,3% | pe locul 3.112 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Frumușeni | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 56,8 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 307 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Frumușeni | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 860 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 451 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.513 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Frumușeni | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.170 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Frumușeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor72 · 21,2%
- Transport și depozitare43 · 12,6%
- Construcții38 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport36 · 10,6%
- Industria prelucrătoare30 · 8,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice28 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante22 · 6,5%
- Alte activități de servicii14 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor56 · 16,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor50 · 14,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte37 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții33 · 9,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 8,2%
- Construcții de clădiri25 · 7,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 5,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi20 · 5,9%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management15 · 4,4%
- Tranzacții imobiliare13 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Frumușeni?
Populația localității Frumușeni este de 2.836 (2026), pe locul 1.689 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Frumușeni?
Frumușeni are o suprafață de 44,5 km², cu o densitate a populației de 64 loc./km².
Populația din Frumușeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Frumușeni a trecut de la 2.765 la 2.836, adică o variație de +2,6%.
Unde se află Frumușeni?
Frumușeni se află în județul Arad. Latitudine 46,077, longitudine 21,465.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Frumușeni?
În Frumușeni, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,0% (2026), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Frumușeni?
În Frumușeni, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 10,23 ‰ (2025), pe locul 73 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Frumușeni?
Cele mai apropiate de Frumușeni sunt: Fântânele (6,2 km), Mașloc (8,8 km), Vladimirescu (10 km), Zăbrani (11 km), Ghioroc (13 km).