Tărlungeni: populație și statistici
Tărlungeni are o populație de 14.812 (2026), pe o suprafață de 131,2 km², cu o densitate a populației de 113 loc./km². Se află pe locul 157 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +59,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 14.812
- 131,2 km²
- 113 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brașov după populație: Tărlungeni ocupă locul 7 (număr de localități: 58).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,14 ‰ în Tărlungeni, față de o medie de 3,57 ‰ în județul Brașov și 3,53 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 11,61 ‰ în Tărlungeni, față de o medie de 2,30 ‰ în județul Brașov și 1,87 ‰ la nivel național.
Tărlungeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 427).
Tărlungeni în cifre
Unde se află Tărlungeni?
localități vecine
- Budila6,3 km · 5.511
- Săcele6,7 km · 36.758
- Prejmer8,0 km · 9.902
- Hărman8,6 km · 8.164
- Teliu9,2 km · 4.636
- Brașov12 km · 282.707
- Sânpetru12 km · 14.690
- Chichiș13 km · 1.501
Toate localitățile din județul Brașov
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Tărlungeni în timp
Populația localității Tărlungeni a fost de 9.301 în 2016 și de 14.812 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 11.219 |
| 2022 | 11.769 |
| 2023 | 12.593 |
| 2024 | 13.321 |
| 2025 | 14.095 |
| 2026 | 14.812 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 18.375.
- Cea mai apropiată localitate este Budila, la 6,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Săcele (populație: 36.758), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tărlungeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tărlungeni | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 55,3 ‰ | 21,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 58 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.121 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 7,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 86 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,5 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.075 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tărlungeni | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,47 km | 4,13 km | 7,67 km | pe locul 1.643 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 11,61 ‰ | 2,30 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 56 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 6.190 | 303.112 | 10.177.161 | pe locul 171 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 417,9 ‰ | 469,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.454 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,0 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 573 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 10,87 ‰ | 5,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 50 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Tărlungeni | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,40 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 591 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 349 m³ | 18.473 m³ | 325.688 m³ | pe locul 338 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Tărlungeni | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 61,4 ‰ | 68,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 267 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,33 ‰ | 4,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 232 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tărlungeni | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 110 ‰ | 289 ‰ | 71 ‰ | pe locul 879 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,6% | 2,0% | 2,3% | pe locul 776 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tărlungeni | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,1 înnoptări | 4,5 | 0,4 | pe locul 322 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 411 ‰ | 2.372 ‰ | 200 ‰ | pe locul 415 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 36,3 ‰ | 58,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 297 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Tărlungeni | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 75,7 m³ | 49,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 152 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tărlungeni | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,14 ‰ | 3,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.771 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,14 ‰ | 0,63 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.740 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,22 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.807 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tărlungeni | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 125 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 618 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,4 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.964 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tărlungeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor580 · 19,3%
- Activități administrative și servicii de suport333 · 11,1%
- Transport și depozitare309 · 10,3%
- Construcții297 · 9,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice287 · 9,5%
- Industria prelucrătoare231 · 7,7%
- Alte activități de servicii184 · 6,1%
- Tranzacții imobiliare171 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor427 · 14,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor378 · 12,6%
- Lucrări speciale de construcții279 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte254 · 8,4%
- Construcții de clădiri208 · 6,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi198 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi184 · 6,1%
- Tranzacții imobiliare171 · 5,7%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice152 · 5,1%
- Activități de închiriere și leasing132 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tărlungeni?
Populația localității Tărlungeni este de 14.812 (2026), pe locul 157 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tărlungeni?
Tărlungeni are o suprafață de 131,2 km², cu o densitate a populației de 113 loc./km².
Populația din Tărlungeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tărlungeni a trecut de la 9.301 la 14.812, adică o variație de +59,3%.
Unde se află Tărlungeni?
Tărlungeni se află în județul Brașov. Latitudine 45,651, longitudine 25,760.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tărlungeni?
În Tărlungeni, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,14 ‰ (2024), pe locul 2.771 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tărlungeni?
În Tărlungeni, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 11,61 ‰ (2025), pe locul 56 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Tărlungeni?
Cele mai apropiate de Tărlungeni sunt: Budila (6,3 km), Săcele (6,7 km), Prejmer (8,0 km), Hărman (8,6 km), Teliu (9,2 km).