Sănătate · 2024
Medici de familie la 1 000 de locuitori: clasament pentru localități
Medici de familie la 1 000 de locuitori: Moneasa ocupă primul loc, cu 2,48 ‰, iar Gălbinași ultimul loc, cu 0,00 ‰. Mediana localităților clasate (total: 2.807) este 0,46 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Medici de familie la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Moneasa | Arad | 2,48 ‰ |
| 2 | Poienarii de Argeș | Argeș | 2,25 ‰ |
| 3 | Tauț | Arad | 2,14 ‰ |
| 4 | Zerind | Arad | 2,07 ‰ |
| 4 | Dobrotești | Dolj | 2,07 ‰ |
| 6 | Cezieni | Olt | 2,00 ‰ |
| 6 | Timișoara | Timiș | 2,00 ‰ |
| 8 | Râmeț | Alba | 1,99 ‰ |
| 9 | Bata | Arad | 1,93 ‰ |
| 9 | Morunglav | Olt | 1,93 ‰ |
| 11 | Cenade | Alba | 1,91 ‰ |
| 12 | Târgu Mureș | Mureș | 1,89 ‰ |
| 13 | Bogda | Timiș | 1,86 ‰ |
| 14 | Ohaba | Alba | 1,85 ‰ |
| 14 | Spinuș | Bihor | 1,85 ‰ |
| 16 | Târgu Frumos | Iași | 1,78 ‰ |
| 17 | Topana | Olt | 1,77 ‰ |
| 18 | Râu Sadului | Sibiu | 1,76 ‰ |
| 19 | Vădastra | Olt | 1,75 ‰ |
| 20 | Bulzești | Dolj | 1,73 ‰ |
| 21 | Chisindia | Arad | 1,71 ‰ |
| 22 | Ludoș | Sibiu | 1,63 ‰ |
| 23 | Hârlău | Iași | 1,60 ‰ |
| 23 | Zătreni | Vâlcea | 1,60 ‰ |
| 25 | Drăgotești | Dolj | 1,58 ‰ |
| 25 | C.A. Rosetti | Tulcea | 1,58 ‰ |
| 27 | Sâmbăta | Bihor | 1,55 ‰ |
| 28 | Ignești | Arad | 1,54 ‰ |
| 28 | Botoșești-Paia | Dolj | 1,54 ‰ |
| 30 | Fundata | Brașov | 1,52 ‰ |
| 31 | Brestovăț | Timiș | 1,50 ‰ |
| 32 | Mogoș | Alba | 1,46 ‰ |
| 33 | Terebești | Satu Mare | 1,43 ‰ |
| 34 | Toplița | Hunedoara | 1,42 ‰ |
| 34 | Podu Iloaiei | Iași | 1,42 ‰ |
| 34 | Giera | Timiș | 1,42 ‰ |
| 37 | Hălmagiu | Arad | 1,41 ‰ |
| 38 | Colonești | Olt | 1,40 ‰ |
| 38 | Tătaru | Prahova | 1,40 ‰ |
| 40 | Gurahonț | Arad | 1,39 ‰ |
| 40 | Cetariu | Bihor | 1,39 ‰ |
| 40 | Murgași | Dolj | 1,39 ‰ |
| 43 | Brănișca | Hunedoara | 1,38 ‰ |
| 44 | Murgești | Buzău | 1,37 ‰ |
| 44 | Robănești | Dolj | 1,37 ‰ |
| 46 | Seaca | Olt | 1,36 ‰ |
| 47 | Făgețelu | Olt | 1,35 ‰ |
| 48 | Milcov | Olt | 1,33 ‰ |
| 49 | Tătulești | Olt | 1,31 ‰ |
| 50 | Văliug | Caraș-Severin | 1,30 ‰ |
| 51 | Crăiești | Mureș | 1,29 ‰ |
| 52 | Giulești | Maramureș | 1,28 ‰ |
| 52 | Svinița | Mehedinți | 1,28 ‰ |
| 52 | Boldur | Timiș | 1,28 ‰ |
| 55 | Sopot | Dolj | 1,26 ‰ |
| 56 | Seaca de Pădure | Dolj | 1,25 ‰ |
| 56 | Schela | Gorj | 1,25 ‰ |
| 56 | Balșa | Hunedoara | 1,25 ‰ |
| 59 | Papiu Ilarian | Mureș | 1,24 ‰ |
| 60 | Cungrea | Olt | 1,23 ‰ |
| 61 | Mihăileni | Botoșani | 1,22 ‰ |
| 62 | Cărpinet | Bihor | 1,20 ‰ |
| 63 | Blăjani | Buzău | 1,19 ‰ |
| 64 | Șilindia | Arad | 1,18 ‰ |
| 64 | Fărcașa | Maramureș | 1,18 ‰ |
| 66 | Dâmbovicioara | Argeș | 1,17 ‰ |
| 66 | Silivașu de Câmpie | Bistrița-Năsăud | 1,17 ‰ |
| 66 | Bozioru | Buzău | 1,17 ‰ |
| 66 | Valea Ierii | Cluj | 1,17 ‰ |
| 66 | Săcălășeni | Maramureș | 1,17 ‰ |
| 71 | Joița | Giurgiu | 1,16 ‰ |
| 72 | Baia de Arieș | Alba | 1,15 ‰ |
| 72 | Tichilești | Brăila | 1,15 ‰ |
| 72 | Zimbor | Sălaj | 1,15 ‰ |
| 72 | Păuca | Sibiu | 1,15 ‰ |
| 72 | Topolovățu Mare | Timiș | 1,15 ‰ |
| 77 | Blandiana | Alba | 1,14 ‰ |
| 77 | Lăpușnicel | Caraș-Severin | 1,14 ‰ |
| 77 | Costești | Iași | 1,14 ‰ |
| 80 | Nuci | Ilfov | 1,13 ‰ |
| 80 | Vânători | Mehedinți | 1,13 ‰ |
| 82 | Cuca | Argeș | 1,12 ‰ |
| 82 | Almăj | Dolj | 1,12 ‰ |
| 82 | Sibiu | Sibiu | 1,12 ‰ |
| 85 | Cociuba Mare | Bihor | 1,11 ‰ |
| 85 | Gurbănești | Călărași | 1,11 ‰ |
| 85 | Păsăreni | Mureș | 1,11 ‰ |
| 85 | Sâmburești | Olt | 1,11 ‰ |
| 89 | Meteș | Alba | 1,10 ‰ |
| 89 | Mirăslău | Alba | 1,10 ‰ |
| 89 | Buești | Ialomița | 1,10 ‰ |
| 92 | Horea | Alba | 1,09 ‰ |
| 92 | Comandău | Covasna | 1,09 ‰ |
| 92 | Bicaz | Maramureș | 1,09 ‰ |
| 92 | Perieți | Olt | 1,09 ‰ |
| 92 | Ohaba Lungă | Timiș | 1,09 ‰ |
| 92 | Dănicei | Vâlcea | 1,09 ‰ |
| 92 | Runcu | Vâlcea | 1,09 ‰ |
| 99 | Albac | Alba | 1,08 ‰ |
| 99 | Bâra | Neamț | 1,08 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Medici de familie la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 2756 | Chilia Veche | Tulcea | 0,00 ‰ |
| 2756 | Ciucurova | Tulcea | 0,00 ‰ |
| 2756 | Crișan | Tulcea | 0,00 ‰ |
| 2756 | Văcăreni | Tulcea | 0,00 ‰ |
| 2756 | Bogdănița | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Boțești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Ivănești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Laza | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Oltenești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Poienești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Tăcuta | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Fruntișeni | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Pogonești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Cozmești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2756 | Gălbinași | Călărași | 0,00 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Timiș1,06 ‰
- București1,06 ‰
- Arad0,83 ‰
- Mureș0,82 ‰
- Bihor0,72 ‰
- Sibiu0,68 ‰
- Olt0,67 ‰
- Cluj0,66 ‰
- Dolj0,65 ‰
- Brașov0,63 ‰
- Constanța0,61 ‰
- Hunedoara0,60 ‰
- Iași0,59 ‰
- Mehedinți0,58 ‰
- Argeș0,55 ‰
- Gorj0,54 ‰
- Vâlcea0,53 ‰
- Caraș-Severin0,53 ‰
- Prahova0,52 ‰
- Teleorman0,51 ‰
- Maramureș0,50 ‰
- Satu Mare0,49 ‰
- Harghita0,48 ‰
- Sălaj0,48 ‰
- Buzău0,47 ‰
- Galați0,47 ‰
- Alba0,46 ‰
- Covasna0,45 ‰
- Neamț0,45 ‰
- Brăila0,45 ‰
- Bistrița-Năsăud0,45 ‰
- Giurgiu0,44 ‰
- Ialomița0,43 ‰
- Dâmbovița0,42 ‰
- Vrancea0,40 ‰
- Ilfov0,39 ‰
- Tulcea0,39 ‰
- Suceava0,37 ‰
- Botoșani0,36 ‰
- Călărași0,35 ‰
- Bacău0,34 ‰
- Vaslui0,29 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”?
Moneasa ocupă primul loc la „Medici de familie la 1 000 de locuitori”, cu 2,48 ‰.
Care este mediana pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 2.807) este 0,46 ‰.