Sănătate · 2024
Farmaciști la 1 000 de locuitori: clasament pentru localități
Farmaciști la 1 000 de locuitori: Târgu Mureș ocupă primul loc, cu 3,95 ‰, iar Ferești ultimul loc, cu 0,00 ‰. Mediana localităților clasate (total: 2.248) este 0,47 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Farmaciști la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Târgu Mureș | Mureș | 3,95 ‰ |
| 2 | Herăști | Giurgiu | 3,38 ‰ |
| 3 | Podu Iloaiei | Iași | 3,01 ‰ |
| 4 | Miercurea Nirajului | Mureș | 2,84 ‰ |
| 5 | Constanța | Constanța | 2,82 ‰ |
| 6 | Cluj-Napoca | Cluj | 2,63 ‰ |
| 7 | Văliug | Caraș-Severin | 2,60 ‰ |
| 8 | Iași | Iași | 2,54 ‰ |
| 9 | Sărmașu | Mureș | 2,48 ‰ |
| 10 | Târgu Frumos | Iași | 2,38 ‰ |
| 10 | Timișoara | Timiș | 2,38 ‰ |
| 12 | Craiova | Dolj | 2,37 ‰ |
| 13 | București | București | 2,34 ‰ |
| 14 | Galiciuica | Dolj | 2,33 ‰ |
| 14 | Sibiu | Sibiu | 2,33 ‰ |
| 16 | Târgu Jiu | Gorj | 2,32 ‰ |
| 17 | Murgași | Dolj | 2,31 ‰ |
| 18 | Ștei | Bihor | 2,23 ‰ |
| 19 | Rus | Sălaj | 2,13 ‰ |
| 20 | Dobroteasa | Olt | 2,12 ‰ |
| 21 | Drăgușeni | Iași | 2,11 ‰ |
| 22 | Nucet | Bihor | 2,05 ‰ |
| 22 | Cuzăplac | Sălaj | 2,05 ‰ |
| 24 | Predești | Dolj | 2,02 ‰ |
| 25 | Chiheru de Jos | Mureș | 1,99 ‰ |
| 26 | Brașov | Brașov | 1,98 ‰ |
| 27 | Beiuș | Bihor | 1,93 ‰ |
| 28 | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | 1,92 ‰ |
| 29 | Ipatele | Iași | 1,88 ‰ |
| 30 | Oradea | Bihor | 1,87 ‰ |
| 31 | Beleți-Negrești | Argeș | 1,80 ‰ |
| 31 | Crasna | Sălaj | 1,80 ‰ |
| 33 | Carei | Satu Mare | 1,79 ‰ |
| 34 | Păulești | Prahova | 1,75 ‰ |
| 35 | Stelnica | Ialomița | 1,74 ‰ |
| 36 | Hârlău | Iași | 1,73 ‰ |
| 36 | Târnăveni | Mureș | 1,73 ‰ |
| 38 | Costești | Iași | 1,71 ‰ |
| 38 | Baia Mare | Maramureș | 1,71 ‰ |
| 38 | Blejoi | Prahova | 1,71 ‰ |
| 41 | Ghizela | Timiș | 1,69 ‰ |
| 42 | Dersca | Botoșani | 1,67 ‰ |
| 43 | Abrud | Alba | 1,66 ‰ |
| 44 | Ludoș | Sibiu | 1,63 ‰ |
| 45 | Sovata | Mureș | 1,61 ‰ |
| 46 | Miercurea Ciuc | Harghita | 1,60 ‰ |
| 47 | Predeal | Brașov | 1,59 ‰ |
| 47 | Borșa | Cluj | 1,59 ‰ |
| 47 | Mischii | Dolj | 1,59 ‰ |
| 50 | Caransebeș | Caraș-Severin | 1,58 ‰ |
| 51 | Cornetu | Ilfov | 1,56 ‰ |
| 51 | Gătaia | Timiș | 1,56 ‰ |
| 53 | Trușești | Botoșani | 1,55 ‰ |
| 53 | Târgoviște | Dâmbovița | 1,55 ‰ |
| 55 | Mârșani | Dolj | 1,54 ‰ |
| 55 | Gruiu | Ilfov | 1,54 ‰ |
| 57 | Râmnicu Vâlcea | Vâlcea | 1,53 ‰ |
| 58 | Fundata | Brașov | 1,52 ‰ |
| 58 | Boghiș | Sălaj | 1,52 ‰ |
| 60 | Cucuteni | Iași | 1,51 ‰ |
| 60 | Brodina | Suceava | 1,51 ‰ |
| 62 | Holbav | Brașov | 1,50 ‰ |
| 62 | Poiana Câmpina | Prahova | 1,50 ‰ |
| 64 | Fărcaș | Dolj | 1,49 ‰ |
| 64 | Târgu Neamț | Neamț | 1,49 ‰ |
| 64 | Suceava | Suceava | 1,49 ‰ |
| 67 | Siliștea Crucii | Dolj | 1,48 ‰ |
| 68 | Vașcău | Bihor | 1,47 ‰ |
| 68 | Brăești | Botoșani | 1,47 ‰ |
| 68 | Izvoare | Dolj | 1,47 ‰ |
| 68 | Fântânele | Iași | 1,47 ‰ |
| 72 | Baia de Arieș | Alba | 1,44 ‰ |
| 73 | Băile Herculane | Caraș-Severin | 1,43 ‰ |
| 73 | Terpezița | Dolj | 1,43 ‰ |
| 75 | Ciucea | Cluj | 1,42 ‰ |
| 75 | Tuzla | Constanța | 1,42 ‰ |
| 75 | Bechet | Dolj | 1,42 ‰ |
| 75 | Toplița | Hunedoara | 1,42 ‰ |
| 79 | Drănic | Dolj | 1,41 ‰ |
| 79 | Afumați | Ilfov | 1,41 ‰ |
| 81 | Bărăganu | Constanța | 1,40 ‰ |
| 82 | Dobrovăț | Iași | 1,39 ‰ |
| 82 | Joița | Giurgiu | 1,39 ‰ |
| 82 | Satu Mare | Satu Mare | 1,39 ‰ |
| 85 | Azuga | Prahova | 1,38 ‰ |
| 86 | Căscioarele | Călărași | 1,37 ‰ |
| 87 | Deva | Hunedoara | 1,36 ‰ |
| 87 | Daia | Giurgiu | 1,36 ‰ |
| 89 | Sighișoara | Mureș | 1,35 ‰ |
| 89 | Făgețelu | Olt | 1,35 ‰ |
| 89 | Oncești | Maramureș | 1,35 ‰ |
| 92 | Vârșolț | Sălaj | 1,34 ‰ |
| 93 | Socodor | Arad | 1,33 ‰ |
| 93 | Domnești | Argeș | 1,33 ‰ |
| 93 | Zam | Hunedoara | 1,33 ‰ |
| 93 | Frăsinet | Călărași | 1,33 ‰ |
| 97 | Câmpeni | Alba | 1,32 ‰ |
| 97 | Bârla | Argeș | 1,32 ‰ |
| 97 | Buzău | Buzău | 1,32 ‰ |
| 97 | Luduș | Mureș | 1,32 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Farmaciști la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 2127 | Dumești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Epureni | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Gherghești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Gârceni | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Lipovăț | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Oșești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Perieni | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Solești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Stănilești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Ștefan cel Mare | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Șuletea | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Văleni | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Voinești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Fruntișeni | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2127 | Ferești | Vaslui | 0,00 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- București2,34 ‰
- Mureș1,84 ‰
- Cluj1,50 ‰
- Constanța1,47 ‰
- Dolj1,39 ‰
- Iași1,35 ‰
- Timiș1,29 ‰
- Brașov1,22 ‰
- Sibiu1,16 ‰
- Gorj1,16 ‰
- Bihor1,14 ‰
- Maramureș0,94 ‰
- Sălaj0,94 ‰
- Caraș-Severin0,89 ‰
- Hunedoara0,87 ‰
- Satu Mare0,80 ‰
- Brăila0,80 ‰
- Vâlcea0,80 ‰
- Alba0,77 ‰
- Prahova0,76 ‰
- Olt0,75 ‰
- Mehedinți0,75 ‰
- Harghita0,74 ‰
- Covasna0,74 ‰
- Bistrița-Năsăud0,74 ‰
- Buzău0,73 ‰
- Tulcea0,73 ‰
- Galați0,72 ‰
- Dâmbovița0,72 ‰
- Suceava0,72 ‰
- Botoșani0,71 ‰
- Giurgiu0,70 ‰
- Arad0,67 ‰
- Ialomița0,67 ‰
- Argeș0,60 ‰
- Neamț0,59 ‰
- Ilfov0,58 ‰
- Vrancea0,51 ‰
- Vaslui0,49 ‰
- Călărași0,47 ‰
- Teleorman0,46 ‰
- Bacău0,42 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Farmaciști la 1 000 de locuitori”?
Târgu Mureș ocupă primul loc la „Farmaciști la 1 000 de locuitori”, cu 3,95 ‰.
Care este mediana pentru „Farmaciști la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 2.248) este 0,47 ‰.