Tauț: populație și statistici
Tauț are o populație de 1.405 (2026), pe o suprafață de 204,6 km², cu o densitate a populației de 6,9 loc./km². Se află pe locul 2.806 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.405
- 204,6 km²
- 7 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Tauț ocupă locul 63 (număr de localități: 78).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 2,14 ‰ în Tauț, față de o medie de 0,83 ‰ în județul Arad și 0,60 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 917,4 ‰ în Tauț, față de o medie de 454,7 ‰ în județul Arad și 470,2 ‰ la nivel național.
Tauț: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Tauț în cifre
Unde se află Tauț?
localități vecine
- Conop12 km · 2.116
- Chisindia14 km · 1.168
- Târnova14 km · 6.120
- Șilindia15 km · 846
- Bârzava15 km · 2.228
- Buteni15 km · 3.216
- Bârsa19 km · 1.717
- Sebiș23 km · 5.999
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Tauț în timp
Populația localității Tauț a fost de 1.665 în 2016 și de 1.405 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.491 |
| 2022 | 1.457 |
| 2023 | 1.424 |
| 2024 | 1.438 |
| 2025 | 1.430 |
| 2026 | 1.405 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Arad pentru „Locuințe la 1 000 de locuitori”.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 28.660.
- Densitatea populației sale este de 13,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Conop (populație: 2.116), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tauț
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tauț | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,6 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 819 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,9 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 266 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.504 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 23,5 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 131 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tauț | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,35 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 2.381 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.289 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 1.909 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 917,4 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 57 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,6 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.658 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Tauț | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,7 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 737 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,56 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 654 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tauț | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 82 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.322 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,5% | 1,7% | 2,3% | pe locul 600 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tauț | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,5 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.198 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tauț | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,14 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 232 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 2,14 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 3 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 539 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tauț | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,1 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 366 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tauț
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 17,6%
- Industria prelucrătoare24 · 12,8%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 10,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice19 · 10,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 9,6%
- Construcții16 · 8,6%
- Transport și depozitare16 · 8,6%
- Tranzacții imobiliare11 · 5,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 12,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 10,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 8,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi16 · 8,6%
- Lucrări speciale de construcții13 · 7,0%
- Construcții de clădiri12 · 6,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 6,4%
- Tranzacții imobiliare11 · 5,9%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management11 · 5,9%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice9 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tauț?
Populația localității Tauț este de 1.405 (2026), pe locul 2.806 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tauț?
Tauț are o suprafață de 204,6 km², cu o densitate a populației de 7 loc./km².
Populația din Tauț crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tauț a trecut de la 1.665 la 1.405, adică o variație de −15,6%.
Unde se află Tauț?
Tauț se află în județul Arad. Latitudine 46,211, longitudine 21,947.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tauț?
În Tauț, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 2,14 ‰ (2024), pe locul 3 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tauț?
În Tauț, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 917,4 ‰ (2025), pe locul 57 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Tauț?
Cele mai apropiate de Tauț sunt: Conop (12 km), Chisindia (14 km), Târnova (14 km), Șilindia (15 km), Bârzava (15 km).