Cuca (Argeș): populație și statistici
Cuca are o populație de 1.781 (2026), pe o suprafață de 51,6 km², cu o densitate a populației de 34,5 loc./km². Se află pe locul 2.526 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.781
- 51,6 km²
- 34 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Cuca ocupă locul 83 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 32,57 km în Cuca, față de o medie de 7,76 km în județul Argeș și 4,84 km la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 11,2 în Cuca, față de o medie de 3,5 la 10 000 loc. în județul Argeș și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Cuca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 50).
Cuca în cifre
Unde se află Cuca?
localități vecine
- Dănicei6,8 km · 1.841
- Uda8,4 km · 1.563
- Morărești10 km · 1.523
- Cotmeana11 km · 1.695
- Topana11 km · 566
- Nicolae Bălcescu11 km · 3.243
- Cocu12 km · 1.981
- Ciomăgești12 km · 943
Toate localitățile din județul Argeș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Cuca în timp
Populația localității Cuca a fost de 2.102 în 2016 și de 1.781 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.925 |
| 2022 | 1.897 |
| 2023 | 1.869 |
| 2024 | 1.835 |
| 2025 | 1.808 |
| 2026 | 1.781 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.225.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dănicei, la 6,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Nicolae Bălcescu (populație: 3.243), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cuca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cuca | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.407 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,4 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 179 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.612 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cuca | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 32,57 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 28 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,81 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 618 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.342 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.805 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 753,5 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 168 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,3 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.336 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,56 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.496 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cuca | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 50,5 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 469 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,12 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.457 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cuca | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 62 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 2,7% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cuca | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,6 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 765 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Cuca | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,12 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 429 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,12 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 82 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 848 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cuca | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 149 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 349 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 11,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 76 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cuca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare52 · 27,4%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 18,4%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 10,5%
- Construcții18 · 9,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 4,7%
- Alte activități de servicii9 · 4,7%
- Industria prelucrătoare8 · 4,2%
- Hoteluri și restaurante7 · 3,7%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte50 · 26,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi27 · 14,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 12,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 11,6%
- Lucrări speciale de construcții17 · 8,9%
- Construcții de clădiri16 · 8,4%
- Activități de închiriere și leasing14 · 7,4%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora10 · 5,3%
- Lucrări de geniu civil8 · 4,2%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră8 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cuca?
Populația localității Cuca este de 1.781 (2026), pe locul 2.526 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cuca?
Cuca are o suprafață de 51,6 km², cu o densitate a populației de 34 loc./km².
Populația din Cuca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cuca a trecut de la 2.102 la 1.781, adică o variație de −15,3%.
Unde se află Cuca?
Cuca se află în județul Argeș. Latitudine 44,933, longitudine 24,517.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cuca?
În Cuca, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 32,57 km (2025), pe locul 28 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cuca?
În Cuca, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 11,2 la 10 000 loc. (2025), pe locul 76 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Cuca?
Cele mai apropiate de Cuca sunt: Dănicei (6,8 km), Uda (8,4 km), Morărești (10 km), Cotmeana (11 km), Topana (11 km).