Sănătate · 2024
Medici la 1 000 de locuitori: clasament pentru localități
Medici la 1 000 de locuitori: Târgu Mureș ocupă primul loc, cu 18,81 ‰, iar Gălbinași ultimul loc, cu 0,00 ‰. Mediana localităților clasate (total: 2.833) este 0,52 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Medici la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Târgu Mureș | Mureș | 18,81 ‰ |
| 2 | Timișoara | Timiș | 18,00 ‰ |
| 3 | Cluj-Napoca | Cluj | 12,21 ‰ |
| 4 | Iași | Iași | 11,92 ‰ |
| 5 | Craiova | Dolj | 11,53 ‰ |
| 6 | Târgu Cărbunești | Gorj | 11,28 ‰ |
| 7 | Oradea | Bihor | 9,56 ‰ |
| 8 | București | București | 8,72 ‰ |
| 9 | Sibiu | Sibiu | 8,27 ‰ |
| 10 | Ștei | Bihor | 8,11 ‰ |
| 11 | Abrud | Alba | 8,08 ‰ |
| 12 | Horezu | Vâlcea | 7,73 ‰ |
| 13 | Constanța | Constanța | 7,52 ‰ |
| 14 | Buftea | Ilfov | 7,45 ‰ |
| 15 | Brăduleț | Argeș | 7,21 ‰ |
| 16 | Beiuș | Bihor | 7,06 ‰ |
| 16 | Covasna | Covasna | 7,06 ‰ |
| 18 | Hațeg | Hunedoara | 6,70 ‰ |
| 19 | Vedea | Argeș | 6,64 ‰ |
| 20 | Brașov | Brașov | 6,57 ‰ |
| 21 | Miercurea Ciuc | Harghita | 6,53 ‰ |
| 22 | Lehliu | Călărași | 6,40 ‰ |
| 23 | Borșa | Cluj | 6,37 ‰ |
| 24 | Arad | Arad | 6,23 ‰ |
| 25 | Ineu | Arad | 6,21 ‰ |
| 26 | Câmpulung | Argeș | 6,17 ‰ |
| 27 | Nucet | Bihor | 6,15 ‰ |
| 28 | Unguriu | Buzău | 6,14 ‰ |
| 29 | Jebel | Timiș | 5,98 ‰ |
| 30 | Deva | Hunedoara | 5,85 ‰ |
| 31 | Sânnicolau Mare | Timiș | 5,83 ‰ |
| 32 | Târgu Frumos | Iași | 5,79 ‰ |
| 33 | Dezna | Arad | 5,78 ‰ |
| 34 | Săpoca | Buzău | 5,65 ‰ |
| 35 | Brad | Hunedoara | 5,64 ‰ |
| 36 | Bogda | Timiș | 5,59 ‰ |
| 37 | Valea Iașului | Argeș | 5,52 ‰ |
| 38 | Bolintin-Deal | Giurgiu | 5,37 ‰ |
| 39 | Pitești | Argeș | 5,27 ‰ |
| 40 | Deta | Timiș | 5,20 ‰ |
| 40 | Otopeni | Ilfov | 5,20 ‰ |
| 42 | Baia de Aramă | Mehedinți | 5,16 ‰ |
| 43 | Moinești | Bacău | 5,10 ‰ |
| 44 | Novaci | Gorj | 4,87 ‰ |
| 44 | Câmpina | Prahova | 4,87 ‰ |
| 46 | Zalău | Sălaj | 4,76 ‰ |
| 47 | Bratca | Bihor | 4,75 ‰ |
| 48 | Odorheiu Secuiesc | Harghita | 4,71 ‰ |
| 49 | Câmpeni | Alba | 4,69 ‰ |
| 50 | Hârlău | Iași | 4,68 ‰ |
| 50 | Gătaia | Timiș | 4,68 ‰ |
| 52 | Costești | Argeș | 4,61 ‰ |
| 53 | Baciu | Cluj | 4,50 ‰ |
| 53 | Râmnicu Vâlcea | Vâlcea | 4,50 ‰ |
| 55 | Sânmartin | Bihor | 4,48 ‰ |
| 56 | Techirghiol | Constanța | 4,43 ‰ |
| 57 | Slatina | Olt | 4,41 ‰ |
| 58 | Făget | Timiș | 4,37 ‰ |
| 59 | Pașcani | Iași | 4,36 ‰ |
| 60 | Marghita | Bihor | 4,35 ‰ |
| 61 | Botoșani | Botoșani | 4,33 ‰ |
| 62 | Vatra Dornei | Suceava | 4,31 ‰ |
| 63 | Alexandria | Teleorman | 4,27 ‰ |
| 64 | Vișeu de Sus | Maramureș | 4,26 ‰ |
| 65 | Poiana Mare | Dolj | 4,23 ‰ |
| 66 | Eforie | Constanța | 4,18 ‰ |
| 66 | Schitu | Olt | 4,18 ‰ |
| 66 | Lugoj | Timiș | 4,18 ‰ |
| 69 | Orșova | Mehedinți | 4,17 ‰ |
| 70 | Caracal | Olt | 4,16 ‰ |
| 71 | Turceni | Gorj | 4,09 ‰ |
| 71 | Baia Mare | Maramureș | 4,09 ‰ |
| 71 | Suceava | Suceava | 4,09 ‰ |
| 74 | Curtea de Argeș | Argeș | 4,04 ‰ |
| 75 | Aleșd | Bihor | 4,03 ‰ |
| 76 | Negrești-Oaș | Satu Mare | 4,02 ‰ |
| 77 | Panciu | Vrancea | 4,01 ‰ |
| 78 | Zam | Hunedoara | 3,99 ‰ |
| 79 | Luduș | Mureș | 3,97 ‰ |
| 80 | Sinaia | Prahova | 3,96 ‰ |
| 81 | Onești | Bacău | 3,93 ‰ |
| 82 | Segarcea | Dolj | 3,92 ‰ |
| 82 | Copăceni | Ilfov | 3,92 ‰ |
| 84 | Târgu Jiu | Gorj | 3,91 ‰ |
| 85 | Vânju Mare | Mehedinți | 3,90 ‰ |
| 86 | Calafat | Dolj | 3,88 ‰ |
| 86 | Lehliu Gară | Călărași | 3,88 ‰ |
| 86 | Balotești | Ilfov | 3,88 ‰ |
| 86 | Corabia | Olt | 3,88 ‰ |
| 90 | Focșani | Vrancea | 3,86 ‰ |
| 91 | Poiana Câmpina | Prahova | 3,85 ‰ |
| 92 | Comănești | Bacău | 3,84 ‰ |
| 92 | Petroșani | Hunedoara | 3,84 ‰ |
| 92 | Drăgășani | Vâlcea | 3,84 ‰ |
| 95 | Târgu Secuiesc | Covasna | 3,81 ‰ |
| 96 | Huedin | Cluj | 3,79 ‰ |
| 96 | Măgurele | Ilfov | 3,79 ‰ |
| 98 | Târgoviște | Dâmbovița | 3,77 ‰ |
| 99 | Alba Iulia | Alba | 3,76 ‰ |
| 99 | Bistrița | Bistrița-Năsăud | 3,76 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Medici la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 2784 | Frăsinet | Teleorman | 0,00 ‰ |
| 2784 | Chilia Veche | Tulcea | 0,00 ‰ |
| 2784 | Ciucurova | Tulcea | 0,00 ‰ |
| 2784 | Crișan | Tulcea | 0,00 ‰ |
| 2784 | Văcăreni | Tulcea | 0,00 ‰ |
| 2784 | Bogdănița | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2784 | Boțești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2784 | Ivănești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2784 | Laza | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2784 | Poienești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2784 | Tăcuta | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2784 | Fruntișeni | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2784 | Pogonești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2784 | Cozmești | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 2784 | Gălbinași | Călărași | 0,00 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- București8,72 ‰
- Timiș7,92 ‰
- Cluj6,15 ‰
- Dolj5,69 ‰
- Mureș5,66 ‰
- Iași5,12 ‰
- Bihor4,34 ‰
- Constanța3,89 ‰
- Brașov3,57 ‰
- Sibiu3,54 ‰
- Arad3,03 ‰
- Hunedoara3,00 ‰
- Argeș2,65 ‰
- Gorj2,25 ‰
- Ilfov2,23 ‰
- Galați2,21 ‰
- Vâlcea2,20 ‰
- Sălaj2,13 ‰
- Mehedinți2,12 ‰
- Harghita2,08 ‰
- Maramureș2,03 ‰
- Alba2,02 ‰
- Covasna1,99 ‰
- Olt1,96 ‰
- Caraș-Severin1,92 ‰
- Brăila1,91 ‰
- Satu Mare1,79 ‰
- Prahova1,78 ‰
- Bistrița-Năsăud1,67 ‰
- Bacău1,61 ‰
- Botoșani1,60 ‰
- Buzău1,59 ‰
- Neamț1,59 ‰
- Teleorman1,57 ‰
- Ialomița1,55 ‰
- Tulcea1,55 ‰
- Vrancea1,55 ‰
- Suceava1,44 ‰
- Giurgiu1,40 ‰
- Călărași1,25 ‰
- Dâmbovița1,25 ‰
- Vaslui1,20 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Medici la 1 000 de locuitori”?
Târgu Mureș ocupă primul loc la „Medici la 1 000 de locuitori”, cu 18,81 ‰.
Care este mediana pentru „Medici la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 2.833) este 0,52 ‰.