Hălmagiu: populație și statistici
Hălmagiu are o populație de 2.129 (2026), pe o suprafață de 96,7 km², cu o densitate a populației de 22,0 loc./km². Se află pe locul 2.235 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −23,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.129
- 96,7 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Hălmagiu ocupă locul 53 (număr de localități: 78).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,41 ‰ în Hălmagiu, față de o medie de 0,83 ‰ în județul Arad și 0,60 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 24,4 ‰ în Hălmagiu, față de o medie de 11,7 ‰ în județul Arad și 11,1 ‰ la nivel național.
Hălmagiu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 42).
Hălmagiu în cifre
Unde se află Hălmagiu?
Populația din Hălmagiu în timp
Populația localității Hălmagiu a fost de 2.764 în 2016 și de 2.129 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.420 |
| 2022 | 2.325 |
| 2023 | 2.273 |
| 2024 | 2.212 |
| 2025 | 2.194 |
| 2026 | 2.129 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.541.
- Densitatea populației sale este de 4,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Tomești, la 8,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vața de Jos (populație: 3.202), la 9,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hălmagiu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hălmagiu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.211 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,9 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 266 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.790 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 24,4 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 94 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hălmagiu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,58 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 1.618 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.387 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 1.726 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 651,5 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 398 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,8 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.508 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Hălmagiu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 39,5 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 878 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,64 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 192 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hălmagiu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 164 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 529 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,2% | 1,7% | 2,3% | pe locul 663 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Hălmagiu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,1 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 65 ‰ | 737 ‰ | 200 ‰ | pe locul 906 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 16,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 517 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Hălmagiu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,3 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.897 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,56 km | 3,65 km | 4,05 km | pe locul 345 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Hălmagiu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,41 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 342 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,41 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 37 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,94 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 277 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hălmagiu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 86 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.789 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,7 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 966 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hălmagiu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor54 · 23,1%
- Transport și depozitare38 · 16,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit24 · 10,3%
- Construcții24 · 10,3%
- Industria prelucrătoare17 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante17 · 7,3%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 6,4%
- Tranzacții imobiliare11 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 17,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte37 · 15,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 12,8%
- Lucrări speciale de construcții23 · 9,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 9,0%
- Construcții de clădiri16 · 6,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe14 · 6,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 6,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră12 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare11 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hălmagiu?
Populația localității Hălmagiu este de 2.129 (2026), pe locul 2.235 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hălmagiu?
Hălmagiu are o suprafață de 96,7 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Hălmagiu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hălmagiu a trecut de la 2.764 la 2.129, adică o variație de −23,0%.
Unde se află Hălmagiu?
Hălmagiu se află în județul Arad. Latitudine 46,265, longitudine 22,569.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hălmagiu?
În Hălmagiu, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,41 ‰ (2024), pe locul 37 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hălmagiu?
În Hălmagiu, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 24,4 ‰ (2025), pe locul 94 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Hălmagiu?
Cele mai apropiate de Hălmagiu sunt: Tomești (8,2 km), Hălmăgel (9,0 km), Vața de Jos (9,9 km), Vârfurile (11 km), Pleșcuța (12 km).