Runcu (Vâlcea): populație și statistici
Runcu are o populație de 921 (2026), pe o suprafață de 45,3 km², cu o densitate a populației de 20,3 loc./km². Se află pe locul 3.078 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 921
- 45,3 km²
- 20 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Runcu ocupă locul 87 (număr de localități: 89).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,09 ‰ în Runcu, față de o medie de 0,53 ‰ în județul Vâlcea și 0,60 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 10,9 în Runcu, față de o medie de 3,4 la 10 000 loc. în județul Vâlcea și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Runcu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 11).
Runcu în cifre
Unde se află Runcu?
Populația din Runcu în timp
Populația localității Runcu a fost de 935 în 2016 și de 921 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 939 |
| 2022 | 925 |
| 2023 | 926 |
| 2024 | 918 |
| 2025 | 917 |
| 2026 | 921 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.342.
- Densitatea populației sale este de 4,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cepari (populație: 1.883), la 5,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Runcu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Runcu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 28,2 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 286 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,5 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.246 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.275 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Runcu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,88 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 926 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 700 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 2.930 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 760,0 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 162 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 35,1 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 3.016 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Runcu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,7 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.269 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,26 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 785 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Runcu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 160 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 544 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Runcu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,3 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.045 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Runcu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,09 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 438 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,09 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 92 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,09 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 183 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Runcu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 42 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.043 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 10,9 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 84 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Runcu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor11 · 15,9%
- Transport și depozitare9 · 13,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 13,0%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 10,1%
- Hoteluri și restaurante6 · 8,7%
- Tranzacții imobiliare6 · 8,7%
- Industria prelucrătoare4 · 5,8%
- Construcții3 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 15,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 11,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 10,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 8,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 8,7%
- Tranzacții imobiliare6 · 8,7%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management5 · 7,2%
- Publicitate și activități de studiere a pieței4 · 5,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi4 · 5,8%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Runcu?
Populația localității Runcu este de 921 (2026), pe locul 3.078 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Runcu?
Runcu are o suprafață de 45,3 km², cu o densitate a populației de 20 loc./km².
Populația din Runcu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Runcu a trecut de la 935 la 921, adică o variație de −1,5%.
Unde se află Runcu?
Runcu se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,182, longitudine 24,467.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Runcu?
În Runcu, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,09 ‰ (2024), pe locul 92 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Runcu?
În Runcu, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 10,9 la 10 000 loc. (2025), pe locul 84 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Runcu?
Cele mai apropiate de Runcu sunt: Cepari (5,3 km), Dăești (5,4 km), Tigveni (8,4 km), Șuici (8,4 km), Golești (9,5 km).