Râmeț: populație și statistici
Râmeț are o populație de 503 (2026), pe o suprafață de 82,3 km², cu o densitate a populației de 6,1 loc./km². Se află pe locul 3.163 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 503
- 82,3 km²
- 6 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Râmeț ocupă locul 76 (număr de localități: 78).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,99 ‰ în Râmeț, față de o medie de 0,46 ‰ în județul Alba și 0,60 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 18 ‰ în Râmeț, față de o medie de 153 ‰ în județul Alba și 163 ‰ la nivel național.
Râmeț: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Hoteluri și alte facilități de cazare (număr de societăți: 18).
Râmeț în cifre
Unde se află Râmeț?
localități vecine
- Livezile8,8 km · 1.092
- Ponor9,2 km · 580
- Stremț10 km · 2.357
- Sălciua11 km · 1.297
- Întregalde12 km · 519
- Galda de Jos12 km · 4.211
- Rimetea14 km · 954
- Poșaga14 km · 848
Toate localitățile din județul Alba
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Râmeț în timp
Populația localității Râmeț a fost de 542 în 2016 și de 503 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 496 |
| 2022 | 480 |
| 2023 | 480 |
| 2024 | 478 |
| 2025 | 499 |
| 2026 | 503 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Alba pentru „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.534.
- Densitatea populației sale este de 14,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Livezile (populație: 1.092), la 8,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Râmeț
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Râmeț | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 41,7 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 104 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.815 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,0 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.122 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 23,9 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 112 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Râmeț | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,95 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 1.294 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,99 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 963 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 529 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 3.106 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 1.052 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 23 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 39,1 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.784 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Râmeț | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 77,5 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 132 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,96 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 159 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Râmeț | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 169 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 508 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Râmeț | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,9 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 219 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 765 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 272 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 69,6 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 162 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Râmeț | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 15,90 km | 3,91 km | 4,05 km | pe locul 39 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Râmeț | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,99 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 248 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,99 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 8 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Râmeț | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 18 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.144 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 19,9 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Râmeț
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Hoteluri și restaurante20 · 15,7%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor19 · 15,0%
- Industria prelucrătoare13 · 10,2%
- Arte, spectacole și activități recreative13 · 10,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 9,4%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 9,4%
- Construcții10 · 7,9%
- Transport și depozitare7 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Hoteluri și alte facilități de cazare18 · 14,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 11,8%
- Activități sportive, de agrement și recreative13 · 10,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 8,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 7,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 7,1%
- Construcții de clădiri7 · 5,5%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 4,7%
- Lucrări speciale de construcții6 · 4,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Râmeț?
Populația localității Râmeț este de 503 (2026), pe locul 3.163 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Râmeț?
Râmeț are o suprafață de 82,3 km², cu o densitate a populației de 6 loc./km².
Populația din Râmeț crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Râmeț a trecut de la 542 la 503, adică o variație de −7,2%.
Unde se află Râmeț?
Râmeț se află în județul Alba. Latitudine 46,320, longitudine 23,497.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râmeț?
În Râmeț, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,99 ‰ (2024), pe locul 8 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râmeț?
În Râmeț, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 18 ‰ (2025), pe locul 3.144 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Râmeț?
Cele mai apropiate de Râmeț sunt: Livezile (8,8 km), Ponor (9,2 km), Stremț (10 km), Sălciua (11 km), Întregalde (12 km).