Morunglav: populație și statistici
Morunglav are o populație de 2.074 (2026), pe o suprafață de 62,1 km², cu o densitate a populației de 33,4 loc./km². Se află pe locul 2.283 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.074
- 62,1 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Olt după populație: Morunglav ocupă locul 59 (număr de localități: 112).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,93 ‰ în Morunglav, față de o medie de 0,67 ‰ în județul Olt și 0,60 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 24,6 ‰ în Morunglav, față de o medie de 19,5 ‰ în județul Olt și 20,1 ‰ la nivel național.
Morunglav: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 21).
Morunglav în cifre
Unde se află Morunglav?
Populația din Morunglav în timp
Populația localității Morunglav a fost de 2.451 în 2016 și de 2.074 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.216 |
| 2022 | 2.171 |
| 2023 | 2.122 |
| 2024 | 2.113 |
| 2025 | 2.099 |
| 2026 | 2.074 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.703.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Oboga, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Iancu Jianu (populație: 4.029), la 8,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Morunglav
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Morunglav | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,7 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 593 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,6 ‰ | 19,5 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 283 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.377 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 776 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Morunglav | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,46 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 395 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,45 ‰ | 1,41 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.261 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.375 | 211.826 | 10.177.161 | pe locul 1.744 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 663,0 ‰ | 526,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 367 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,8 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.070 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Morunglav | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,1 ‰ | 37,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.057 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,93 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.724 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Morunglav | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 33 ‰ | 187 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.845 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,7% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.366 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Morunglav | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 22,7 m³ | 38,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.610 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Morunglav | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,93 ‰ | 1,96 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 254 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,93 ‰ | 0,67 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 9 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Morunglav | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 79 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.090 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,8 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 924 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Morunglav
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor25 · 26,0%
- Transport și depozitare20 · 20,8%
- Construcții10 · 10,4%
- Hoteluri și restaurante9 · 9,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 6,2%
- Industria prelucrătoare6 · 6,2%
- Alte activități de servicii6 · 6,2%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 21,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 18,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 11,5%
- Lucrări speciale de construcții10 · 10,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 9,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 9,4%
- Construcții de clădiri7 · 7,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 6,2%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice5 · 5,2%
- Lucrări de geniu civil4 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Morunglav?
Populația localității Morunglav este de 2.074 (2026), pe locul 2.283 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Morunglav?
Morunglav are o suprafață de 62,1 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Morunglav crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Morunglav a trecut de la 2.451 la 2.074, adică o variație de −15,4%.
Unde se află Morunglav?
Morunglav se află în județul Olt. Latitudine 44,470, longitudine 24,129.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Morunglav?
În Morunglav, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,93 ‰ (2024), pe locul 9 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Morunglav?
În Morunglav, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 24,6 ‰ (2025), pe locul 283 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Morunglav?
Cele mai apropiate de Morunglav sunt: Oboga (6,4 km), Cârlogani (6,4 km), Călui (6,7 km), Iancu Jianu (8,3 km), Pleșoiu (8,7 km).